Uzaktan eğitime yönelik öğrenci tutumları üzerine karşılaştırmalı bir çalışma: ABD/Türkiye örneği
A comparative study of higher education students' attitude towards distance learning: Turkey and United States cases
  1. Tez No: 453008
  2. Yazar: BORA USLUSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER DEĞERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, yüksek öğrenim öğrencilerinin internet aracılığıyla verilen uzaktan eğitim çalışmalarına karşı olan tutumları araştırılmakta, öğrenciler nezdinde uzaktan eğitimin yüzyüze eğitime bir ikame olup olamayacağı ortaya koyulmaya çalışılmaktadır. Uzaktan eğitim çalışmalarının ülkemizdeki ve bu alanda öncü olan ABD'deki uygulamalarının ne kadar farklı olduğu ve bu farklılığın öğrenci tutumlarında önemli bir ayırımın ortaya çıkmasına sebep olduğu gösterilmeye çalışılmaktadır. Uzaktan eğitimde kullanılan metodların ve eğitime dahil edilmiş olan etkileşim düzeyinin; öğrenme çıktılarını ve öğrenci tatminini ne şekilde etkilediği de araştırmanın konularındandır. Anahtar Kelimeler : Uzaktan eğitim, E-öğrenme, Uzaktan öğrenim,Çevrimiçi eğitim
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to measure learners' attitude to distance learning and find out their opinion if web based online training will be a real substitute for face-to-face campus training. Since the applied methods used in distance learning varies considerably between Turkey and the USA, a pioneer in this field, this study intends to reveal the difference of the attitudes between two groups. This research also aims to put forward how the learning outcomes and learner satisfaction are affected by the methods used and degree of interaction integrated into the online course. Key Words : Distance education, E-learning, Distance learning,Online education