Kablolu televizyon (CATV) tekniği ve teknolojilerinin incelenmesi
- Tez No: 45309
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
öz Bu araştırmada, öncelikle Kablolu-TV tekniğini ilgilendirdiğinden kablo tipleri tanıtılmış ve transmisyon hatlarının elektriksel özellikleri incelenmiştir. Geniş bandlı Kablolu-TV tekniğinde kullanılan özel frekans bandı, Kablolu-TV dağıtım sistemi ve özellikleri anlatılarak, sembolik küçük bir projede işaret seviyesi hesaplama yöntemi gösterilmiştir. Kablolu-TV tekniğinin önemli avantajlarından biri olan çift yönlü işaret iletim tekniği örnek bir şebeke yapısıyla anlatılmıştır.“TV yayınlarının aktarılmasında klasik yöntemler mi (radyolink, uydu v.s), Kablolu-TV Tekniği mi kullanılmalı?”' sorusuna cevap aranmış ve ihtiyaca göre gerekirse mevcut yöntemlerin hepsinin bir arada kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, cable types were introduced and electrical specifications of transmission lines were observed as an introduction. Special frequency band used with broadband cable-TV technique, cable television transmission system and it's features were explained and signal level calculation method was shown on a small-scale symbolic project. The uni-directional signal transmission technique which is one of the major advantages of cable-TV technique was explained on a sample network structure. By searching an answer to the question * which one is suitable as a TV broadcasting system; classical methods or cable-TV technique? ", it has been cocluded that the two methods may be used together on demand and if necessary.