Şeftali ağaçlarında görülen demir klorozunun değerlendirilmesinde çeşitli analiz yöntemlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 45310
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ÖZGÜMÜŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
- I - KISA ÖZET ŞEFTALİ ASACLARINDA GdRÜLEN DEMİR KLOROZUNUN DEflERLENDl- D1R1LMES1NDE CE8ÎTL1 ANALIZ YÖNTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Bu çalışma» Bursa yöresi şeftali ağaçlarında görülen demir klorozunun belirlenmesinde kullanılmak üzere en uygun aktif demir analiz yöntemlerinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Bursa'ın Merkez ve Gürsu ilçelerine bağlı Çağlayanköy, Barak-Faki, Karabalcık ve Derecavuş yörelerinde seçilen ve sırasıyla Diksiret, Early red, Redhaven ve J.H.Hale çeşitlerinden kurulu 4 adet bahçede 1990 - 1991 yıllarında yürütülmüş¬ tür. Aynı bahçedeki kloroz dereceleri -farklı ağaçların ilkbahar sürgünlerinin orta ( dipten itibaren 5,6 ve 7. yaprak ) ve tepe ( uçtan itibaren 1,2,3 ve 4. yaprak ) konumlarından alınan yaprak örnekleri ve her ağacın taç izdüşümünden O - 30 ve 30 - 60 cm, derinliklerden alınan toprak örnekleri araştırma materyelini oluşturmuştur. Araştırmada demir analiz yöntemleri olarak, taze yaprak örneklerinde l N HCI, '/. 1.5' luk o-Fenantrol i n, l N Oksalik asit ve 0.1 N HCI, kuru yaprak örneklerinde ise l N HCI, l N Oksalik asit O.l N HCI ve Toplam demir yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; araştırmada kullanılan 8 yöntem içerisinde, yaprakların kloroz düzeyleri ve kloro-fil içerikleri ile olan ilişkilerine göre taze örneklerde l N HCI ve o-Fenantroli n, kuru örneklerde ise l N HCI' in en etkin yöntemler olduğu görüşüne varılmıştır. Kuru örneklerde, çalışmanın pratikde sağlayacağı avantajlar da düşünülerek, şeftali agac~- II - larının demirle beslenme düzeylerinin iyi bir göstergesi alarak, kuru örneklerde l N HCI yönteminin uygulanmasının daha uygun ola¬ cağı düşünülmektedir. Yaprakların demir içeriklerinin kloroz düzeyleri ve kloro-fil konsantrasyonları ile olan ilişkileri her iki yaprak alma pozisyonunda da benzer bulunmuştur.\
Özet (Çeviri)
- III - ABSTRACT COMPARISON OF VARIOUS ANALYSIS METHODS FOR EVALUATION OF IRON CHLOROSIS IN PEACH TREES. This study was implemented to determine the most appropriate methods to be used in evaluation o-f iron chlorosis in peach trees The Research was conducted in 4 di-f-ferent orchards located in Caglayanköy, Barak-Faki, Karabalçık and Dereçavus distincts at Bursa province in 1990 - 1991. The Peach cultivars were; Dixiret, Earlyred, Redhaven and J.H.Hale, respectively. Lea-F samples were collected -From 2 di-F-Ferent lea-F positions, 5, 6 and 7 lea ves o-f -first position and top leaves o-f second position on annual shoots of trees. Soil samples were taken -From drop- Fall o-f the crown o-F each tree at 2 di-F-Ferent dephts (0 - 30 and 30 - 60 cm) in the growing season. 1 N HCI, 1.5 "/. o-phenanthroline, 1 N Oxalic acid and 0.1 N HCI methods in -Fresh lea-F samples, 1 N HCI, 1 N Oxalic acid, 0.1 N HCI and Total iron methods in dry samples were used -for iron analysis. According to the results obtained -From the experiment 1 N HCI and 1.5 % o-phenanthroline in -Fresh leaves and 1 N HCI in dry leaves were very well related to degree o-F chlorosis and chloro phyll contents o-F the leaves as compared with other methods. 1 N HCI method seemed to be advisable method as suitable a good index o-F Fe-status o-f plants due to easiness in handling with dry samples in practice. Variation o-F iron contents in the leaves related to degree- IV - o-F chlorosis were -Found to be similar in both leaves positions.