İnsan kulağından geometrik morfometri analizi ile yaş tahmini
Estimation of age with geometric morphometry analysis from human ear
- Tez No: 453102
- Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR GÜLTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Antropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu tez çalışmasında insanda kulak yapısının geometrik morfometrik analizi ile 20-39, 40-59 ve 60 yaş ve üzeri temel alınarak, üç farklı yaş grubunun iki boyutlu şekillere ait önceden belirlenen anatomik landmark noktalarının, x ve y düzlemindeki kartezyen koordinat sistemi üzerinde temellendirilmesine dayanarak yaş tahmininin yapılması amaçlanmıştır. Her gruptan 150'şer olmak üzere kulak şekli bozulmamış, sağlıklı ve estetik veya cerrahi operasyon geçirmemiş toplamda 450 erkek bireyin sol kulak resimleri alınmıştır. Bununla birlikte yaş grupları arasında belirlenen noktalar ele alınarak şekil farklılıklarının yaş tahmininde ne kadar etkili olduğu da araştırma amaçlarındandır. Bu tez çalışması, Türkiye'de yumuşak dokudan, dış kulaktan (auricle) yaş tahmini konusunda geometrik morfometri yönteminin kullanıldığı ilk çalışmadır ve bu yönüyle büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada üç yaş grubundan alınan iki boyutlu görseller 11 farklı landmark serisi üzerinden analiz yapılmıştır. Tip III ise başka landmarklara baz alınarak belirlenen noktalardır. Bu üç landmark tipinin yanı sıra bir eğri üzerinde eğri boyunca yer alan ve semi-landmark olarak adlandırılan noktalar da geometrik morfometri çalışmalarında kullanılabilirler. Tip III landmarklar semi-landmark olarak da adlandırılabilir ve bu yüzden bazı çalışmalarda Tip III landmarklar Tip II landmark olarak gösterilir (Aytek, 2016). 11 farklı landmark ise Tip II landmark dediğimiz, hem biyolojik hem de geometrik kriterlere göre belirlenen genel kullanım landmark çeşididir. Bu tez çalışmasında kullanılan semi landmark verileri ise hem Tip II hem de Tip III landmark sistemine dahildir ve iki farklı analiz programı ile detaylı ele alınarak yaş tahmini serileri oluşturulmuştur. Sonrasında ise 15 farklı istatistiksel analiz ile detaylı bir çalışma ortaya konulmuştur. Ayrıca yaş grupları arasında temel farklılıkları açığa çıkaran noktalar da gösterilmiştir. Bu tez çalışmasında, Antropoloji Bilimlerinin yeni gelişen alt disiplini olan Adli Antropoloji alanında geometrik morfometri metotu uygulanarak yapılmamış olan bir Doktora tezinin ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Bu maksatla 15 farklı istatistiksel analiz kullanılmıştır. Bunlar sırası ile; Temel Bileşenler Analizi (PCA), T Testi (Eşit Ortalamalar Testi), F Testi (Eşit Varyanslar Testi), Eşit Medyanlar Testi (Mann- Whitney Testi), Kolmogorov-Smirnov Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (One-way ANOVA), Normal Yapıya Göre Artık Analizi (Residual Analysis), Kruskan Wallis Testi, Normal Dağılım Testi, Doğrusal Uygunluk (Linear Fit), Normal En Küçük Kareler Regresyonu (Ordinary Least Squares Regression: G1X-G1Y), Saçılım (Scatter), Genelleştirilmiş Doğrusal Model (Generalized Linear Model), Morfoloji Proscrustes Landmark Merkezli Uygunluk Analizi (Morphoj Proscrustes Fit), Regresyon Analizi (Regression Analysis). Kullanılan 15 Analiz için tek tek modelleme yapılarak tezin istatistik verilerle daha detaylı açıklanması sağlanmıştır. Çoklu regresyon analizi sonuçları incelendiğinde, mevcut 22 landmark verileri ile regresyon sonucu değerleri karşılaştırıldığında; Grup 1 için % 78.5705; Grup 2 için % 71.1960; Grup 3 için % 76.3200 oranlarında doğrulukla öngörüleme yaptığı görülmektedir. Bu tez çalışmasının amacı Araştırmacıların, kulaktan yaş tahmini konusunda geometrik morfometri tekniğini uygulayarak alanında yapılmamış olan bir çalışmanın ortaya çıkarılabilmesini sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to make a prediction on ages of three different age groups, considering the 20-39, 40-59 and 60+ age-ranges based on the geometrical morphometric analysis of human ear structure, in regard to re-determined two-dimensional anatomical landmark points grounded on the cartesian coordinate system on x and y planes. The photographs left ears of 450 male participants, 150 from each age group, were taken. These participants are healthy individuals with no aesthetical or surgical operation and whose ear structures are not deformed. In addition, considering the determined distinguishing features among the age groups, it is also aimed to find out how effective the differences in ear forms are in the prediction of participants' ages. This thesis has significant importance for it is the very first study in the Republic of Turkey in which the morphometry method was used in age prediction based upon the soft issue, which is external ear. In this study, two-dimensional visuals gathered from three age groups were analyzed on 11 different landmark serials. Type III is the points based on different landmarks. Besides these three landmark types, semi-landmarks, which are points landed on and through a catenary, can be used. Type III landmarks are also named as semi-landmarks, therefore, they can be mentioned as Type II in some studies (Aytek, 2016). 11 different landmarks are landmark types determined according to both biological and geometrical criterion and called as Type II landmarks. The semi-landmark data used in this study are included in both Type II and Type III landmark systems and analyzed in detail using two different analysis programs in order to constitute two different age prediction serials. Later, a more detailed study was presented using 15 different statistical analysis. Besides, the points clarifying the basic differences between age groups were provided. In this study, it is aimed to produce a doctoral thesis, implementing a not-previously-used method which is geometrical morphometry method in the field of Forensic Anthropology which is a sub-discipline of a newly-emerging Anthropology Sciences. For this purpose, 15 different statistical analysis were applied. These are, respectively, Principal Components Analysis (PCA), T-Test (Equal Means Test), F Test (Equal Variations Test), Equal Medians Test (Mann-Whitney Test), Kolmogorov-Smirnov Test, One Way Analysis of Variance (One-way ANOVA), Residual Analysis, Kruskan Wallis Test, Normal Distribution Test, Linear Fit, Ordinary Least Squares Regression: G1X-G1Y, Scatter, Generalized Linear Model, Morfoloji Proscrustes Landmark Centered Convenience Analysis (Morphoj Proscrustes Fit) and Regression Analysis. Each Analysis was modelled singly and the thesis was supported by detailed statistical data. As the Multiple Regression Analysis indicates, and the present 22 landmark data and regression results were compared, it is observed that the true prediction rate is 78.5705% for Group 1; 71.1960% for Group 2 and 76.3200% for Group 3. The aim of this study is to produce a first-in-the-field study using a geometrical morphometry method by researchers on age prediction based on ear structure of individuals.