Kültürel uyum süreci bağlamında göç
Migration in the context of acculturation
  1. Tez No: 453117
  2. Yazar: SEZEL SAYGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA HASTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırmada Türkiye'de yaşayan Bulgaristan göçmeni Türklerin kültürel uyumları incelenmiştir. Araştırmaya 405 (211 kadın, 194 erkek) Bulgaristan göçmeni Türk katılmıştır. Örneklemi oluşturan 362 katılımcıya ölçekler elden verilirken, geri kalan 43 katılımcıya çevrimiçi bir veri toplama sitesi olan Surveey.com aracılığıyla ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu dışında Kültürel Uyum Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği, Sosyal Mesafe Ölçeği, Algılanan Ayrımcılık Ölçeği, Sistemi Meşrulaştırma Ölçeği ve Yerli Halka İlişkin Tututmlar Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada, Kültürel Uyum Ölçeği ve Yerli Halka İlişkin Tutumlar Ölçeği araştırmanın amacı doğrultusunda yeniden düzenlenmiştir. Bulgular, katılımcıların yerli arkadaşlarla görüşme sıklığı, eğitim, temas isteği ve grup düzeyinde algılanan ayrımcılık düzeyleri arttıkça bütünleşme düzeylerinin arttığını; Bulgaristan göçmeni arkadaşlarla görüşme sıklığı, son beş yılda Bulgaristan'ı ziyaret sayısı ve kişi düzeyinde algılanan ayrımcılık düzeyleri arttıkça bütünleşme düzeylerinin azaldığını ortaya koymuştur. Ayrılma değişkeni ele alındığında, katılımcıların Bulgaristan göçmeni arkadaşlarla görüşme sıklığı, son beş yılda Bulgaristan'ı ziyaret etme sayısı, grup düzeyinde algılanan ayrımcılık ve sosyal mesafe düzeyleri arttıkça ayrılma düzeylerinin arttığını; yerli arkadaşlarla görüşme sıklığı ve temas isteği düzeyleri arttıkça ayrılma düzeylerinin azaldığı görülmüştür. Asimilasyon değişkeni açısından bakıldığında ise bulgular, katılımcıların yerli arkadaş sayısı, sosyo ekonomik durum, temas isteği, yaşam doyumu ve yakınlık hissetme düzeyleri arttıkça asimilasyon düzeylerinin arttığını; Bulgaristan göçmeni arkadaşlarla görüşme sıklığı, anne eğitimi, benlik saygısı ve sosyal mesafe düzeyleri arttıkça asimilasyon düzeylerinin azaldığını ortaya koymuştur. Ek olarak çalışmada, evli katılımcıların asimilasyon, yaşam doyumu ve sistemi meşrulaştırma düzeylerinin bekâr katılımcılarınkinden yüksek olduğu görülmüştür. Bekâr katılımcıların ise, benlik saygısı, temas isteği ve bütünleşme düzeyleri evli katılımcılarınkinden yüksektir. Ayrıca, eşi yerli halktan olan katılımcıların hem grup hem de kişi düzeyinde algıladıkları ayrımcılık düzeyi eşi de kendisi gibi göçmen olan katılımcılarınkinden daha düşük düzeydedir. Aynı katılımcıların benlik saygısı ve temas isteği düzeyleri ise eşi göçmen olan katılımcılarınkinden anlamlı olarak daha yüksektir. Son olarak çalışmada, kadınların sosyal mesafe düzeylerinin erkeklerinkinden daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, acculturation attitudes of Turkish people who immigrated from Bulgaria to Turkey was investigated. The sample of the study consisted of 405 participants (211 women and 194 men). While 362 of the data were collected trough printed questionairres, 43 of the data were collected trough an online questionairre website named Surveey.com. The instruments used in the study are Acculturation Scale, Rosenberg Self- Esteem Scale, Satisfaction with Life Scale, Social Distance Scale, Perceived Discrimination Scale, System Justification Scale and Attitudes Towards Majority Group Scale. The Acculturation Scale and the Attitudes Towards Majority Group Scale are revised in accordance with the aim of the study. The results showed that while increase in meeting frequency with majority group friends, education level, contact wish with majority group and perceived group discrimination predict increase in integration; increase in meeting frequency with immigrant friends, the number of visiting Bulgaria in last five years and perceived individual discrimination predict decrease in integration. The results for seperation variable showed that, while increase in meeting frequancy with immigrant friends, the number of visiting Bulgaria in last five years, perceived group discrimination and social distance predict increase in seperation; increase in meeting frequency with majority group friends and contact wish with majority group predict decrease in seperation. Lastly, results for the assimilation variable revealed that, increase in number of majority group friends, economical status, contact wish with majority group, satisfaction with life and feeling close with majority group predict increase in assimilation; on the other hand, increase in meeting frequancy with immigrant friends, education level of mother, self esteem and social distance predict decrease in assimilation. In addition, results pointed out that the assimilation, satisfaction with life and system justification levels of married participants are higher than the single participants. Meanwhile, it is seen that the self esteem, contact wish with the majority group and integration levels of single participants are higher than the married participants. Furthermore, the results showed that, participants married with magority group members have less perceived group discrimination and perceived individual discrimination compared to participants married with minority group members. In addition, it is seen that participants married with magority group members have higher levels of self esteem and contact wish with the majority group than the participants married with minority group members. Finally, the study revealed that the social distance level of women is higher than men.