Devlet Başkalarının cezai sorumluluğu: Charles Taylor örneği
Criminal resposibility of heads of state: The example of Charles Taylor
- Tez No: 453116
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKÇEN ALPKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ierra Leone'deki milis gücü komuta kedemesinde olan Ruf Foday Sankoh tarafın dan başlatılan 1991 yılından 2002 yılına kadar süren sivil savaş, 1989'un sonund an itibaren komşu ülke olan Liberya başkanı ve NPFL milis gücünün başı olan Ch arles Taylor yönetiminin sonuçlarındandır. Sierra Leone'deki savaş son dönem Afri ka kıtası tarihinin en korkunç olaylarından biridir. İnsan haklarını ihlal eden ve ciddi savaş İnsanlığa karşı savaş suçları işleyen düşmanlıkta farklı birçok sebep etken olmuştur. Çatışma sonunda çatışanlara karşı tiksindirici suçları işleyenlerin yargılanmasını isteyen ancak istikrarlı yasal düzeni olmayan Sierra Leone yönetimi yönetimin başkanı olan Ahmed Tejan Kabbah aracılığıyla yalnızca savaşta işlenen suçların değil asıl suçluların da yargılanmasını isteyerek Birleşmiş Milletler'den yardım istedi. Bu yüzden Birleşmiş Milletler Ve Sierra Leone yönetimi arasındaki anlaşmayla 2002, Haziran 6'da Özel Sierra Leone Mahkemesi kuruldu. Özel Sierra Leone Mahkemesi yöneten tabaka göz ardı edilmeksizin uluslararası insan haklarını ve ülkede işlenen Sierra Leone yasalarını ihlal eden en büyük ciddi savaş suçlarını işlemekle suçlana nların yargılama hakkı bulunan büyük karma bir mahkemeydi. Bu yetki; uluslararas ı yasada lider olarak tanımlan ayrıcalıklı kişilerin tecrit eden ve Özel Sierra Leone Mah kemesi yetkisine giren suç işleme amacıyla olan suç yüküne karşı yetki verdi. Bu iş fark lı ülkede işlenen uluslararası ciddi suçlar için kurulan uluslararası kurulan bir mahk emeden önce Cumhurbaşkanının cezai sorumluluğunun etkisidir. Sierra Leone'deki işlenen suçların Özel Sierra Leone Mahkemesi önünde somut dava olarak yürütülen Charles Taylor davasıdır.
Özet (Çeviri)
The civil war in Sierra Leone, triggered by the head of the militia Ruf Foday Sankho and which has last from 1991 to 2002, was one of the consequences of that conduct in neighboring Liberia since the end of 1989 by Charles Taylor president who was at that time the head of the militia of the NPFL. This Sierra Leone's war was one of the most horrific in the recent history of the African continent. The different factions that has taken part in the hostilities had committed crimes against humanity, war crimes and other serious violations of humanitarian laws. At the end of the conflict, the Government of Sierra Leone who had the desire to try the perpetrators of heinous crimes committed against the population in the afrontements but was not equiped with fairly stable legal system to do it had asked help from the United Nations, through its president Tejan Kabbah, to set up a court which would be able to judge not only the nature of the crimes committed throughout the war but also the main perpetrators. Thus, the Special Court of Sierra Leone (SCSL) was established in January 6, 2002 by an agreement between the Government of Sierra Leone and the United Nations. the SCSL as an international court and a hybrid tribunal had jurisdiction to judge, regardless of the official quality, people who were accused of holding the biggest parts in serious violations of international humanitarian law and the law of Sierra Leone committed in that country. This competence was an abstraction to the immunities recognized under international law as a leader and has allowed that the latter can answer his criminal liability for committing crimes that fall within the competence of SCSL. This work is a reflection on the penal responsibility by the president of the republic before an international court for serious international crimes committed in a foreign country. This work will be led from concrete case, the Charles Taylor case in front of the SCSL of crimes committed in Sierra Leone.