Çalışma sosyolojisi bağlamında iş ve yaşam doyumu ilişkisi: Finans sektörü çalışanları üzerine bir inceleme
Relationship between job and life satisfaction in the context of labor sociology: A study on employees in the finance sector
- Tez No: 972665
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERAFETTİN SEVGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
Özet
İş doyumu ve yaşam doyumu, bireyin psikososyal bütünlüğünü etkileyen ve birbirini karşılıklı olarak anlamlandıran iki temel kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüz çalışma yaşamında ise bireyin üretkenliği kadar aynı iyi oluş hâli de örgütsel başarı açısından kritik bir unsur hâline gelmiştir. İş doyumu bu kapsamda, bireyin çalıştığı işe ve iş ortamına ilişkin geliştirdiği genel tutumları içeren temel bir göstergedir. Bu araştırma, iş doyumunun alt boyutları olan yönetim, yükselme ve güvence, ücret, iş arkadaşları ve işin yapısı değişkenlerinin çalışanların yaşam doyumu üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Finans sektöründe görev yapan 395 çalışandan elde edilen veriler, nicel araştırma yöntemi çerçevesinde değerlendirilmiş; analizlerde frekans ve yüzde dağılımlarının yanı sıra korelasyon ve çoklu regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular, iş doyumunun tüm alt boyutları ile yaşam doyumu arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler olduğunu ortaya koymuştur. Regresyon analizinde ise özellikle ücret memnuniyeti, iş arkadaşlarıyla ilişkiler ve yönetimle ilgili algıların, yaşam doyumu üzerinde anlamlı ve güçlü yordayıcılar olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonuçları, bireyin iş yaşamındaki doyum düzeyinin sadece işle sınırlı kalmadığını; bunun ötesinde bireyin genel yaşam kalitesine doğrudan etki ettiğini göstermektedir. Bu durum, örgütlerin çalışan memnuniyetine dayalı stratejiler geliştirmesinin, hem verimlilik açısından hem de çalışanların yaşam tatminini artırmak ve psikolojik iyilik hâlini desteklemek açısından da büyük önem taşıdığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Job satisfaction and life satisfaction are two fundamental concepts that mutually shape and give meaning to one another, significantly influencing an individual's psychosocial integrity. In today's working life, not only the productivity of individuals but also their overall well-being has become a critical component of organizational success. Within this framework, job satisfaction emerges as a key indicator that reflects the general attitudes individuals develop toward their jobs and work environments. This study aims to examine the effect of various dimensions of job satisfaction—including management, promotion and security, salary, relationships with colleagues, and the structure of work—on employees' life satisfaction. Data collected from 395 employees working in the financial sector were evaluated using a quantitative research design. Frequency and percentage distributions were used in the analysis, along with correlation and multiple regression analyses. The findings revealed that all subdimensions of job satisfaction are positively and significantly associated with life satisfaction. The regression analysis further indicated that salary satisfaction, coworker relations, and perceptions related to management are significant and strong predictors of life satisfaction. The results of the study demonstrate that job satisfaction is not confined to the work domain alone; rather, it has a direct impact on individuals' overall quality of life. These findings underscore the importance of organizations developing employee satisfaction–oriented strategies—not only to improve productivity, but also to enhance employees' life satisfaction and support their psychological well-being.