Yorumsamacı perspektiften Türkiye'de akademisyen kimliği
Academician identity in Turkey from hermeneutic perspective
  1. Tez No: 453131
  2. Yazar: MUSTAFA ERMAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE GENCEL BEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 349
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de akademisyen kimliğinin inşa edildiği anlamlandırma pratikleri incelenmektedir. Türkiye'de üniversitelerin tarihsel gelişimi ışığında modernleşmenin sancıları ile karşı karşıya kalan akademisyenlerin nasıl bir akademik topluluk oluşturduğu ve akademide nasıl hayatta kaldıkları üzerine toplumsal inşacı bakış açısıyla nitel bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla odak grup görüşmesi ve derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Akademik kimliğin beklenti ve deneyim arasındaki gerilimden kaynaklanan bir zeminde ve bireysel çabaya vurgu yapılarak inşa edildiği; akademik topluluğun öncelikle dar bir işbirliği ve paylaşım çevresi olarak anlamlandırıldığı yorumuna ulaşılmıştır. Bilimsel disiplin üyeliği üzerinden akademiye aidiyetin kurulması düşüncesi ile tam olarak uyuşmayan bu yorumun bilimsel bilginin üretilmesinde aktörü dar bir gruba sınırlayan ve fikir tartışmasına yeterince alan açmayan pratiklerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bilginin paylaşıldığı alternatif mecraların ve buralardan doğan etkileşimin akademik topluluğun geleceğe dönük inşasında umut vaat eden açılımlar olduğunu ifade etmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Meaning production practices by which scholar identity constructed are examined in this study. In the light of historical development of Universities in Turkey how academics that suffered from dilemmas of modernization forming and surviving across academic communities is qualitatively researched a social constructionist approach. For this purpose focus group and in-depth interviews conducted. As a general interpretation academic identity is constructed through a conflict between expectations and experiences emphasizing individual endeavor; meaning of academic community is primarily produced as a narrow group of cooperation and sharing. This interpretation hardly square with academic affiliation through scientific discipline membership is believed to arise from practices limiting actors of knowledge production in narrow groups and allowing insufficient field to scientific debate. There seems promising evolution on alternative knowledge sharing mediums and interaction flourished by them to develop the future of academic community.