Göçün etnografisi: Çok mevkili etnografi yöntemiyle göçmeni anlamak
Etnography of migration: Understanding migrants by multi-sited etnography method
- Tez No: 576174
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA EMRE KÖKSALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Anthropology, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Toplumsal Dönüşüm Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışma İranlı, Iraklı ve Suriyeli göçmenlerin küresel ve yerel bağlamlarlarda uluslararası düzensiz göç sürecini nasıl deneyimlediklerini ve göçmen olma deneyiminin ne anlama geldiğini çok mevkili etnografi yöntemiyle açığa çıkarmak amacını taşımaktadır. Günümüzde, uluslararası göçün bağlamı değişerek, göçmenlik kategorisi homojen ve doğrusal değil, heterojen ve dağınık olan olarak gerçekleşmektedir. Bu çalışma ise göçe neden olan yapısal koşulları ve göçmen kategorileri arasındaki kopmaları, kesintileri ve birliktelikleri ilişkisel ve yorumsayıcı bir perspektiften ele almaktadır. Araştırmada 3 mevki için veri toplanmıştır, Ortadoğu'dan Avrupa'ya doğru düzensiz göç güzergâhları ve yöntemleri incelenmiştir. Bunlar göçmenlerin yaşam öyküsü olmuş, incelenen alan tarihselleştrilmiş ve öz-düşünümsel bir tavırla da göçmeni anlamak tezin temel hedefi olmuştur. İncelenen üç mevkide“Ortadoğu (İran, Irak, Suriye), Türkiye (Gaziantep), ve Avrupa (İsviçre, Norveç, Almanya)”26 göçmenle yüz yüze ya da Skype-WhatsAap aracılığıyla derinlemesine görüşme yapılmıştır. Özellikle her bir göçmenin biricik olduğu savından hareketle göçmen katagorilerinin heterojenliği açığa çıkarılmaya çalışılmıştır. Göçün etnografisi şunu göstermiştir: Devletlerin göçü engelleyici güvenlik politikalarının göçmenlerin mevkiler arasındaki dolaşımını hem kısıtlayan hem de hızlandıran bir unsur olarak açığa çıkmıştır. Göçmenlerin çatlaklardan sızarak devletlerin göçe ilişkin güvenlik politikaları karşısında bitmek bilmeyen bir mücadele gösterdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims that how Iranian, Iraqian and Syrian immigrants experience international irregular immigration process in global and local aspects and releasing what being immigrant experience means with using multi-sited ethnography method. Today, with changing context of international immigration, category of immigration actualizes heterogeneus and scattered instead of homogenous and linear. This study deals structural conditions which causes immigration and braekaways, interruptions and cooperations between immigrant categories in a relationally and interpretive perspective. In this survey, data collected for three areas, from Middle East to Europe scattered immigration routes and methods are analyzed. These becomes life story of immigrants, analyzed subject is historicised and understanding the immigrant with a self-reflexive manner becomes main purpose of thesis. Detailed conversations are done via Skype, WhatsApp and face to face with 26 immigrants in studied areas Middle East ( Iran, Iraq, Syria), Turkey (Gaziantep) and Europe( Switzerland, Norway, Germany). From the point of especially being unique of each immigrants argument, heterogeneusity of immigrant categories are tried to expose. Ethnography of immigration shows that preventive security policies of governments cause to reveal both restricting and accelerating factor in immigrants movement between the areas. It is seen that immigrants are fighting a running battle among governments' security policies regarding immigrations illegeally.