Tıp alanında kişisel verilerin hukuka aykırı olarak verilmesinin Ceza Hukuku açısından değerlendirilmesi (Sır saklama yükümlülüğü kapsamında)
Evaluation of illegal disposal of personal data from medical record in terms of Criminal Law (Liability of confidentiality)
  1. Tez No: 370785
  2. Yazar: SABİRE SANEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Geçmişten günümüze taşınan Hipokrat Yemini, bugün her ne kadar adından söz ettirse de kapsam olarak yetersiz kalmaktadır ve sır saklama yükümlülüğü ve kişisel verilerin korunması bakımından sembolik bir yemin niteliği kazanmıştır. Hasta hekime ulaşana kadar o kadar çok sistem ve kişi ile kişisel verilerini paylaşmaktadır ki tıbbi verilerin başlangıcını teşkil eden kişisel verileri, parmak izi uygulaması, dijital kayıtlar, biyometrik tüm yöntemler, bilgisayar kayıtları gibi kişinin müdahale alanını ortadan kaldıran diğer tüm işlemlerle birlikte endişe verici hal almıştır. Türk Ceza Kanunu açısından değerlendirme yapılmış ve eski TCK'nın 198. maddesinde düzenlenen sır saklama yükümlülüğünün yeni TCK'da düzenlenmediği, yeni TCK'da kişisel verilerin korunması kapsamında değerlendirilebileceği ve günümüzdeki teknolojik gelişmeler ışığında sır saklama yükümlülüğünün ancak böyle bir düzenleme ile ihtiyaca cevap verebileceği üzerinde durulmuştur. Suçu ihbar yükümlülüğü ile de birlikte bir değerlendirme yapılmış ve ihbar yükümlülüğünün geniş yorumlanmasının kişisel verilerin korunmasının özünü ortadan kaldıracağı, öncelikle amacın kişisel verilerin korunması olduğu hatırlatılmıştır. Çalışmamda uluslar arası düzenlemeler ışığında kişisel verilerin korunması kanun tasarısı da eleştirilmiş ve düzenlemenin Türk Ceza Kanunu'nun yanı sıra bir an evvel yürürlüğe girmesi gerekliliği de ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Hippocratic Oath remaining from past to present, is inefficient in terms of its coverage in spite of its high recognition. It has turned into a symbolic oath in quality when it is evaluated on basis of duty of confidentiality and protection of personal data. Until the patient reaches the doctor, he/she shares his/her personal info with so many system processes and persons that it has become worrying together with sharing the personal data, finger print practices, digital records , biometric methods computer records which form the basis of the medical data and all other similar processes which remove's one's response area. This assesment is based on TCK (The Turkish Criminal Code) where it has been established that the duty of confidentiality which was regulated by the 198th article of the previous TCK, has not been introduced in the new TCK. It has been emphasized that it can be evaluated within the framework of protection of personal data in the new TCK, whereas under the light of all the ongoing technological improvements, duty of confidentiality can be sufficient to meet the needs only along with such a regulation. Another assesment has been made in relation to the duty to report a crime and it has been pointed out that when the duty to report a crime is interpreted from a broad perspective, it suppresses the main principle of protection of personal data while the primary purpose should be the protection of personal data. In my study, the draft law regarding the protection of personal data has been criticised in accordance with the present international regulations and it has been stated that besides the new Turkish Criminal Code, this law should also be promptly put in effect.