Modern Çin edebiyatı yazarı Ba Jin ve Sağanak Üçlemesi ('Aile', 'Bahar', 'Güz')üzerine bir inceleme
A research on modern Chinese literature author Ba Jin and his Torrent Triology ('Family', 'Spring', 'Autumn')
- Tez No: 453151
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT OKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Aile temalı romanlar, hem klasik Çin edebiyatında hem de modern Çin edebiyatında oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Modern Çin edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Ba Jin (1904-2005) de birçok eserinde aile temasını işlemiştir. Eserlerinde hayat verdiği aileler çevresinde kurguladığı olaylar üzerinden toplumsal sorunları dile getiren yazarın bu alandaki en başarılı eseri ise Sağanak Üçlemesi'dir (激流三部曲 — Jiliu Sanbuqu). Aile (家—Jia), Bahar (春—Chun) ve Güz (秋—Qiu) romanlarından oluşan bu üçleme, XX. yüzyılın ilk çeyreğindeki Çin aile yapısına ve geleneksel Çin kültürüne ayna tutmaktadır. Bu çalışmada Ba Jin'in yazmış olduğu Aile (家—Jia), Bahar (春—Chun) ve Güz (秋—Qiu) romanlarındaki ana karakterler ve ana karakterler çevresinde kurgulanan olaylar incelenerek, romanlara konu olan Gao ailesini dağılmaya götüren sebepler ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Family saga novels have been very important in both classical Chinese literature and modern Chinese literature. Ba Jin (1904-2005), one of the most important names in modern Chinese literature, has many works in family theme. The most successful work of the author, in family saga genre of literature, is the Jiliu Trilogy. This trio consisting of Jia (Family), Chun (Spring) and Qiu (Autumn) holds a mirror on the family structure and traditional Chinese culture of the first quarter of the twentieth century. In this study, the main characters in the Jia (Family), Chun (Spring) and Qiu (Autumn) novels written by Ba Jin, and the events that were arranged around the main characters, were investigated and tried to reveal the reasons leading to the Gao family's disintegration.