İslam Hukuku açısından yaşama hakkı ve ötenazi
The right to live in terms of Islamic Law and euthenesia
  1. Tez No: 453156
  2. Yazar: ALİME ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAMİL DAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Tezde ötanazi, yaşama hakkı bağlamında ele alınmıştır. Ötanazinin tanımı ve kapsamı belirtildikten sonra çeşitleri ile birlikte detaylıca bilgi verilmiştir. Ötanazi hakkındaki tartışmalara yer verilmiştir. Ötanaziyi destekleyen ve reddeden görüşlerden bahsedilmiştir. Ötanazinin İslâm Hukuku açısından sonuçlarına yer verilmiştir. Başlıca ötanazi çeşitlerinin değerlendirilmesi yapılmıştır. Tez giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında, tezin içeriği ve hazırlanması ile ilgili bilgiler verilirken birinci bölümde kavramsal çerçeve ve tartışmalar, ikinci bölümünde ise yaşama hakkı ve hukuki sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis, euthanasia is discussed in the context of right to live. After the definition and the content of euthanasia is stated, detailed information is given w,th its types. The discussions about euthanasia are taken part. Opinins which are against or support euthanasia are mentioned. The results of euthenesia in terms of İslâmic law are included in the thesis. Mainly, the types of euthenesia are evaluated. The thesis consist of two parts. While the informations about the content and the preparetions of the thesis are given in the introduction part, conceptual framework in the first part, the right to live and it's legal results are included in the second part.