Edimin ifasına fesat karıştırma suçu
Involvement in fraudelent act during fulfillment of obligations
- Tez No: 453166
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Devletin varlık sebebi, kolektif ihtiyaçların tatmini, kamu için lüzumlu ve faydalı olan şeylerin yapılması zaruretidir. İdarelerin kamu ihtiyaçlarını, kendi bünyelerinde karşılamaları genellikle mümkün olmaz. Bu sebeple idareler, bu ihtiyaçları özel hukuka tabi kişilerle yapacağı sözleşmelerle karşılama yoluna gitmektedirler. İzlenecek süreç, belli usul kurallarını içermektedir ki, bu sürece genel olarak“ihale”adı verilir. Kamu ihalelerinin ülke ekonomimizdeki mali boyutları göz önünde bulundurulduğunda, kamu ihale sisteminin mevzuata uygun yürütülmesi, ekonomide verimliği artırıcı ve piyasayı düzenleyici gibi etkileri başta olmak üzere bireysel refahın, sosyal ve demokratik bir ülke olmanın son derece önemli bir unsurudur. Buna rağmen Türkiye'de büyük meblağların yer aldığı kamu ihalelerinden hukuk dışı yöntemlere başvurmak suretiyle haksız kazanç elde etmek isteyenlerin sayısının azımsanmayacak kadar çoktur. İhale yolsuzluklarının daha çok ihale sözleşmesinin uygulanması sürecinde yüklenici ve/veya kamu görevlileri tarafından gerçekleştirilmektedir. İhale sözleşmesinin yürütülmesi sürecinde ihale yolsuzluklarını önlemek adına TCK madde 236'da“edimin ifasına fesat karıştırma suçu”bağımsız bir suç tipi olarak düzenlenmiştir. Çalışmamızın konusunu oluşturan edimin ifasına fesat karıştırma suçu; suç genel teorisi nazariyesinde incelenirken, multidisipliner bir alan olmasından kaynaklı ihale ve sözleşme hukuku ile ilgili konumuzu ilgilendiren esaslara da temas edilmiştir. Konunun teorik çerçevede kapsamlı izahı ile birlikte Türkiye'de uygulama yönünden kopmamak adına; gerek yer verdiğimiz yüksel mahkeme içtihatlarıyla, gerekse de ihale sözleşmelerini yürüten bir kısım kontrol teşkilatı görevlileriyle yürüttüğümüz istişarelerle çalışma konumuzun desteklenmesi gayreti içindeyiz.
Özet (Çeviri)
The raison d'être of state, is the fulfillment of collective needs, the necessity of doing things which are essential and beneficial for the public. In general, it is not possible for the administrations to meet these needs within their internal structure. Therefore, administrations fulfillment such needs by contracting with persons subject to private law. The process to be followed is subject to certain procedural rules, which is generally called the“tender”procedure. Considering the financial magnitude of public tenders within the national economy, public tender system working in accordance with the public tender legislation has a market regulating effect and increases productivity. Therefore this is a very important factor for individual welfare and becoming a social and democratic state. Nevertheless, considerably high number of people wants to make unjust profit by choosing illegal means in public tenders that have high monetary value. The numeric determinations with respect to tender corruption mostly are taken place at the tender contract application process by contractors and/or public officials. Involvement in fraudulent act during fulfillment of obligations" was stipulated as a separate crime type under article 236 to prevent corruption at the tender contract application process. In evaluating the crime of involvement in fraudulent act during fulfillment of obligations, which is the subject matter of our work, in terms of general crime theory; related principles under tender law and contract law are also touched upon, as it is a multidisciplinary subject.