Edimin ifasına fesat karıştırma suçu (TCK m. 236)
Fraud during the discharge of contractual obligations
- Tez No: 788467
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun“Özel Hükümler”olarak düzenlenen ikinci kitabının“Topluma Karşı Suçlar”başlıklı üçüncü kısmının“Ekonomi, Sanayi ve Ticarete İlişkin Suçlar”başlıklı dokuzuncu bölümünde 236. maddede“Edimin İfasına Fesat Karıştırma”suçu düzenlenmiştir. Bu çalışmada, edimin ifasına fesat karıştırmanın incelemesi mevzuat ve yüksek mahkeme kararlarıyla birlikte incelenmesi amaçlanmıştır. Hazırlanan tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; edim, ifa ve ihale kavramları hakkında genel tanımlama yapılmış ve edimin ifasına fesat karıştırma suçunun tarihsel gelişimi ve ilgili mevzuat hükümleri incelenmiştir. İkinci bölümde suç incelemesi yapılmıştır. Bu bölümde suçun genel esasları; hukuki konu, maddi konu, fail, mağdur, maddi unsur, manevi unsur, hukuka aykırılık başlıklarına ayrılmıştır. Üçüncü bölümde ise suçun özel görünüş biçimleri, soruşturma ve kovuşturulma usulü, zamanaşımı ve yaptırım başlıklarına ayrılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The second book of the Turkish Penal Code No. 5237,“Crimes Against Society”, published as“Special Provisions”, the third part of the“Crimes Related to Economy, Industry and Trade”, the ninth section of the article 236, the crime of“Fraud During the Discharge of Contractual Obligations”is regulated. This assumption aim to scrutiny of regulation, together with review legislation and supreme court decisions. This thesis consists of three parts. In the first part; A general definition has been made about the concepts of performance, discharge and tender, and the historical development of the crime of fraud during the discharge of contractual obligations and the provisions of the relevant legislation are analyzed. In the second part, the general principles of the crime were examined. In this section, the general principles of the crime are divided into titles as follows; legal issue, material issue, perpetrator, victim, material element, moral element, illegality. In the third part, special appearance forms of crime, investigation and prosecution procedure, statute of limitations and sanction are analyzed.