Entansif besi uygulanan merinos ve kıvırcık kuzularının besi performanslarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 45317
  2. Yazar: FUNDA ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDOĞAN YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu araştırma, entansif besi uygulanan Merinos ve Kıvırcık erkek ve dişi kuzularının besi performanslarını karşılaştırmak amacıyla düzenlenmiştir. Hayvan materyalini 10-12 haftalık yaşta sütten kesilmiş 12 baş erkek (HE) ve 12 baş dişi (HD) Merinos kuzu ile 12 baş erkek (KE) ve 12 baş dişi (ED) Kıvırcık kuzu olmak üzere toplam 48 baş kuzu oluşturmuştur, Bir haftalık alıştırma döneminden sonra grup yemlemesi uygulanmış olup kuzular yoğun yem karması ile ad libitum düzeyde yenilenmişlerdir. Deneme gruplarının (KE, HD, KE, KD) besi baş: canlı ağırlıkları sırasıyla; 24.14, 19.77, 22.93 ve 24.62 kg olup, 2.
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT COMPARÎIG THE FATTEHİIG PSRFORKAKCS OF MERINO AND KIVIRCIK LAMBS CQKDliCTED TO INTENSIVE FATTENING. This research, Has carried out to compare the fattening performance of Merino and Kıvırcık sale and female iambs conducted to intensive fattening. The animal material of the research Kas 12 male (HE) and 12 female (KD) Merino and 12 male (KE) and 12 feaale (KB) Kıvırcık lambs that sere weaned at 10-12 seeks of age. Group feeding sere aplied for the Iarnhs. They sere fed ad libitum level concentrate feed mixture after one seek adaptation period. The initial live «eight of groups (ME, MS, KE, KD) sere 24,14, 19.77, 22.93 and 24.62 kg respectively and the differences between the 2nd group (MD) and the others sere significant (P 0.Q1).