Vergi Hukukunda takas
Set off in Tax Law
  1. Tez No: 453172
  2. Yazar: SELDA TANER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENKER GÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Esasen özel hukuka ait bir kavram olan takas, vergi sistemlerinde de yer bulmuş, borçluluğu sona erdiren sebeplerden biridir. Karşılıklı ve istenebilir nitelikteki alacakların küçük olanı oranında sona ermesini sağlayan takas vergi hukukunda, kamu alacaklarının tahsilini düzenleyen 6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun'da kurala bağlanmıştır. Burada mahsup deyimine yer verilse de istenebilir nitelikteki borçlara ilişkin olması bakımından normda düzenlenen kurum, takastır. Çalışmanın birinci bölümünde takas kavramı, hukuki niteliği ve benzer nitelikteki kurumlardan farkı incelenmiştir. İkinci bölüm, Türk vergi hukukunda takasa ilişkin nasıl bir sistem öngörüldüğüne ilişkindir. Üçüncü ve son bölümde ise olması gereken hukuk bakımından takas kurumu ortaya konulmaya çalışılmış; mevcut takas hükmüne (Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun'un 23. maddesine) ilişkin değişiklik önerisinde bulunulmuştur. Takas sisteminin elektronik ortama aktarılması önerisiyle birlikte, bu türden bir sistemin yerleşmesinin olası sonuçları da bu bölümde irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Set off is an institution particularly used in the field of private law. The term set off could be found in tax systems as well, and it is one of the legal grounds which could end being a debtor against tax authorities. Set off, which puts an end to mutual and due debt at the rate of the smaller one, is legislated in Law on the Procedure of Collection of Public Receivables in tax law. While this legislation involves offset, the institution legislated in the norm is set off in respect to regarding due debts. In the first part of the study, legal characteristics of set off and its differences from similar institutions are examined principally. The second part is reserved to find out what kind of legal procedure is envisaged for set off in Turkish tax law system. The last part attempts to describe set off in terms of ideal law. It also offers an amendment in the current set off provision (Article 23 of the Law on the Procedure of Collection of Public Receivables). In addition to proposing the current set off procedure to transferring into an electronic environment, possible consequences of the settlement of the system are handled in this section.