B-R-E ve 'B-D-'A' köklerinin semantik analizi
Semantic analysis of the roots 'B-R-A' and 'B-D-A'
- Tez No: 453173
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİS ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yaratma, Allah ile insan arasındaki ontolojik ilişkiyi belirleyen ve Kur'ân-ı Kerîm'in önemle üzerinde durduğu İslam düşüncesinin en temel kavramlarından biridir.“برأ (B-R-E) ve بدع (B-D-'A) Köklerinin Semantik Analizi”isimli bu çalışmamız, yaratma kavramının göstergesi olan bu iki kökün Kur'ân'daki anlamını konu edinmektedir. Araştırmamız bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Tezimizin giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, önemi ve yöntemi hakkında bilgiler sunduk. برأ (b-r-e) ve بدع (b-d-'a) köklerini ayrı bölümlerde inceledik. Köklerin sözlüklerde yer alan temel anlamlarını, Kur'ân-ı Kerîm'de köklerin hangi anlamda kullanıldığını, köklerin tefsir kaynaklarında nasıl açıklandığını araştırdık. Neticede tarihsel süreç içerisinde kökün anlamında daralma, genişleme veya değişme olup olmadığını tespit etmeye çalıştık. B-r-e (برأ) kökünün anlam daralmasına, b-d-'a (بدع) kökünün anlam kaymasına uğradığını tespit ettik.
Özet (Çeviri)
The creation is one of the most important concepts of Islamic thought which is emphasized by the Qur'an. It determines the onthological relationship between the human being and Allah. This work is named“ Semantics analysis of the roots ”B-R-A“ and ”B-D-A". It aims to examine the Quranic meanings of these two roots in the sense of creation. This research consists of an introduction and two chapters. In the introductory part, we gave information about the subject, the aim, the significance and the method of the research. We analyzed the roots (b-r-a) and (b-d-a) in separate chapters. We investigated the basic meanings of the roots in the lexicons, in the Qur'an, and how these roots are explained in the commentaries on the Qur'an. Thus, we tried to determine whether there is a narrowing, an expansion or a change in terms of the meanings of these roots in the historical process. We identified that the root b-r-a had a semantic restriction and the root b-d-a had a semantic change.