Vergilendirmede tahsil aşamasının hukuki niteliği
Legal nature of the collection stage in taxation
  1. Tez No: 159703
  2. Yazar: SERKAN AĞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KUMRULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Vergi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
ÖZET Ağar, Serkan, Vergilendirmede Tahsil Aşamasının Hukuki Niteliği, Yüksek Lisans Tezi, Tez Danışmanı : Prof. Dr. Ahmet G. Kumrulu, 218 s. Geniş anlamda vergi hukukunun ilke ve kavramlarından yararlanan bu tezin amacı, vergilendirmede tahsil aşamasını bütünsel bir biçimde değerlendirerek tutarlı bir teorik arka plan oluşturmaktır. Çalışmanın konusu, şeklî anlamda vergi hukukunun bir alt dalı olan vergi icra hukukunun kapsamı içerisindedir. Bu nedenle, çalışmada, öncelikle, vergi icra hukukunun konusunu oluşturan kamu alacağı kavramı belirlenmeye çalışılmıştır. Vergi alacağından daha geniş bir kavram olan kamu alacağı, birçok batılı ülkenin mali mevzuatında yer almamasına karşın, Türk vergi sisteminde tahsil aşamasını düzenleyen temel kanun niteliğindeki 6183 saydı kanun ile Türk vergi icra hukuku terminolojisine girmiştir. Kamu alacağı kavramı; devlete, il özel idarelerine ve belediyelere ait vergi, resim, harç, ceza araştırma ve takiplerine ait yargılama gideri, vergi cezası, para cezası gibi asli, gecikme zammı, faiz gibi ferî kamu alacaklarım ve sayılan kamu tüzel kişilerinin sözleşmeden, haksız fiil ve sebepsiz zenginleşmeden doğanlar dışında kalan ve kamu hizmetleri uygulamasından mütevellit diğer alacakları ile bunların takip giderlerini belirtir. Kamu alacağı kavramının incelendiği tezin ilk bölümünde, ayrıca, tahsil aşamasının taraflarım oluşturan kamu borçlusu ve kamu alacaklısı kavramları ile vergilendirme süreci, cebrî karakterli bir dizi işlemden oluşan yapısı ile bütünsel bir idari faaliyet olarak ortaya çıkan vergi icra hukukunun kapsamı, ödeme kavramının teknik boyutu ve kimi tahsil usulleri değerlendirilmiştir. Bu çalışmada tahsil işlemi, verginin yükümlü tarafından rızaen ödenmesi de dahil olmak üzere tahsil sürecinde karşılaşılan tüm işlemleri kapsayacak biçimde geniş anlamı ile kullanılmıştır. Vergilendirmede tahsil aşamasının hukuki niteliğinin belirlenmesi çabası içerisinde, değinilen anlamı ile tahsil işlemi, özellikle idare hukuku kavram ve kurumları kullanılarak incelenmiştir. Bir idari işlem olan tahsil işlemi, idari işlemlerin genel kuramına uymak zorundadır. Bu noktada değerlendirme, idare hukukunun icraî karar ve re'sen hareket kavramları ile zincir işlemler ve ayrılabilir işlemler kuramlarına hasredilmiştir. Tezin son bölümünde, tahsilde taliki etkili tecil işlemi ile infisahî etkili takas, terkin işlemleri ve tahsil zamanaşımı incelenmiştir. Tez sonuçlandırıldığında, vergilendirmede tahsil aşamasının, vergi hukukunun bütününe etki eden bir güce sahip olduğu anlaşılmıştır. 229
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Agar, Serkan, Legal nature of the collection stage in taxation. Master's Thesis, Advisor Prof. Dr. Ahmet G. Kumrulu, 218 p. This thesis utilizing principles and concepts of law of taxation in extensive meaning aims to constitute a coherent theoretical background by assessing the collection stage of taxation in a holistic way. The subject of this thesis is in the scope of law of tax execution which is the subdivision of law of taxation. Thus, in this study, the concept of public credit forming the subject of law of tax execution has been trying to be determined, firstly. Despite of public credit that is the more extensive meaning than the concept of tax credit is not a part of fiscal legislation of many western countries, it has entered to the Turkish law of tax execution terminology with the adoption of Act No. 6183 that is the basic law regulating the collection stage of Turkish tax system. The concept of public credit indicates the main credits like taxes, fees, duties and criminal procedures' judiciary expenditures, tax penalties, forfeits and secondary public credits like default fine and interests, which belongs to state, special administration of county and municipalities. Moreover, the concept of public credit also expresses other credits and prosecution expenses of these credits sourced from public services, which are out of the scope of contract, tort and unjust enrichment of above mentioned public corporations. In the first part of this thesis examining the public credit, taxation process, concepts of public debtor and public creditor forming both side of collection stage, technical dimension of payment, some procedures of collection and the scope of law of tax execution emerging as an holistic administrative activity and as a structure of serial acts having compulsory character has been assessed. In this study, collection procedure has been used with its extensive meaning that covers all acts which are encountered in the collection process including voluntarily paid. In the efforts of determining legal nature of collection stage of taxation, with its stated meaning in this study, collection procedure has been examining by using concepts and institutions of administrative law, particularly. As an administrative act, collection procedure must fit general theory of administrative acts. At this point, the assessment has been devoted to concepts of executive decision and execution by itself and also theories of serial procedures and separable (unattached) procedures. In the last part of the thesis, deferment act which has postponement effect, barter act which has cancellation effect, remission act and prescription of collection has been assessed. '. When the thesis has been concluded, it was comprehended that the collection stage of taxation has a power of influencing to whole law of taxation. 230