Ana María Matute'nin 'Aranmanoth' ve 'La Torre Vigía' adlı eserlerinde fantastik ögeler
Fantastic elements in the novels 'Aranmanoth' and 'La Torre Vigía' from ana María Matute
  1. Tez No: 453177
  2. Yazar: TUĞÇE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİL ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ana María Matute yaşamı süresince hem İspanya'da hem de dünyada verdiği eserlerle adından söz ettiren bir yazar olmuştur. Eserlerinde özellikle kendi yaşantısını ve tecrübelerini esas almıştır. Bu tezde incelediğimiz eserlerinde de bunların izlerini görme şansı elde edilmiştir. Bir fark vardır; o da arka planında fantastiğin yer almasıdır. Bu tezde ilk olarak fantastik edebiyatın ne zaman başladığından, günümüze kadar nasıl ilerlediğinden ve İspanya'da bu edebi türün nasıl yankı bulduğundan bahsedilmiştir. Aranmanoth ve La Torre Vigía adlı eserlerin özetlerine değindikten sonra yalnızca fantastik ögeler ve olaylar irdelenmiş ve bunların sembolik anlamları da değerlendirilmiştir. Bununla birlikte Ana María Matute'nin bize yön veren hayal dünyasında var olmuş olağanüstü varlıklarla ve ögelerle de karşılaşılmıştır. Eserlerdeki karakterlerin yansıttığı doğaları ve düşünceleri ve vuku bulan bilinmezliklerle dolu olaylar ve durumlar yorumlanmıştır. Bunu yaparken de fantastik bağlamla ilişkilendirilmelerine dikkat edilmiştir. Ana María Matute eserlerinde verdiği Ortaçağ izlenimiyle kurguya özel bir anlam katmıştır. Örneğin La Torre Vigía'da Ortaçağ'a çakılıp kalmış gelenekler ve inançların insanlarda etkilerinin, eserin verdiği kadarıyla, ele alınması kaçınılmaz hale gelmiştir. Son olarak da belirtmemiz gereken şu ki Ana María Matute her iki eserinde de kasıtlı olarak ucu açık bir anlatıma yer vermiştir. Okuyucularına her zaman kendi hayal dünyasında enine boyuna tartabileceği düşünceler sunmuştur. Bu da eserlerin bizi fazlasıyla düşündürmesini ve en önemlisi de fantastik türün temelinde yatan gizemi ve ince dehşeti uyandırmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Ana María Matute became a popular writer known for her works both in Spain and all around the world during her lifetime. Her works are mostly based on her own life and experiences. In her novels, which have been analyzed throughout this thesis, we have also had the chance to find out the traces of her life and experiences, but there is a difference this time; these novels possess a fantastic background. In this thesis, firstly, it has been explained when the fantastic literature began and then how it has progressed until today and how this literary genre echoed in Spain. After mentioning the summaries of Aranmanoth and La Torre Vigía, only fantastic elements and events have been examined and their symbolic meanings have also been interpreted. Furthermore, extraordinary beings and elements that existed in the guiding imaginary world of Ana María Matute have been encountered in the novels. The nature and thoughts reflected by the characters in the novels and the occurred events and situations filled with darkness have been interpreted. In doing so, it has also been considered to associate with the fantastic context. Ana María Matute has added a special meaning to the fiction with the impression of medievalism given in her novels. For instance, in La Torre Vigía, it has become inevitable –as much as given in the novel- to discuss the influences of the traditions and beliefs that have been stuck in the Middle Ages on human beings. Finally, we need to point out that Ana María Matute intentionally provided an open-ended narration to both of her novels. She always offered her readers the ideas which they can take stock of a situation in their own imagination. This made us think more on the novels and the most important is that it provided to awake the mystery and subtle horror that lies on the basis of the fantastic genre.