Şirket değerleme yöntemleri ve markanın değerleme üzerine etkileri
Effects of company valuation methods and brand valuations
- Tez No: 478844
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGÜ VURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Değerleme yöntemlerinin önemi teknolojinin gelişmesi ve buna bağlı şirketlerin büyüme trendleri içine girmesi ile başlamıştır. Şirketler büyüme trendleri içinde aslında sınırsız olan ihtiyaçları içinde özsermaye yetersizliklerini fark etmişler ve bu durumda değerlemenin önemini anlamaya başlamışlardır. Finans yönetimi kavramı 1900'lerin başına kadar ekonominin bir dalı olarak kabul edilse de yüzyılın başından itibaren ayrı bir çalışma alanı olarak devam etmiştir. 1920'lerde teknolojik gelişmeler ile birlikte fazla sermaye ihtiyacı değerlemenin fark edilmesini sağlamış ve firmaların likidite ihtiyacına cevap verebilecek bir zemin oluşturulmuştur. 1929 ve 1930 yıllarında dünyada ve Amerika'da yaşanan ekonomik krizler, firmaların iflasları bu durumu önleme gayretleri özkaynaklardan farklı dışsal kaynaklara şirketleri yönlendirmiştir. Aslında değer temelli yaklaşımların çıkış sebepleri de şirketlerin bulunduğu ekonomik denge içinde kendilerine yer bulma gayretleridir. Bu temel ile değerleme ve marka değeri kavramları öne çıkmaya başlamış ve sonuç olarak şirketler bu konularda çalışmaya başlamıştır. Şirketlerin büyüme amaçları diğer taraftan başka bir amacı da ortaya çıkarmıştır. Hissedar değer maksimizasyonu. Firmanın amacı, hisse değerini maksimum değerine çıkarabilmek olunca, hisse sahibinin de öncelikleri değişerek, sürdürülebilir kara önem vermeye başlanmış ve bu durum değerleme kavramının ön plana çıkmasını sağlamıştır. Firma yöneticilerinin şirket değerini arttırma fikri,“1986 yılında Rappaport'un Creating Shareholder Value (Hissedar Değeri Yaratmak) isimli çalışmasının yayınlanmasının ardından ABD'de geniş kabul görmüştür (Yalçın, 2014: 17).”“1980'lerin başında çok az şirket hissedar değerine kesin bir bağlılığı varken, 1980'lerin ikinci yarısında devralma hareketi yöneticilerde değer oluşturmak için güçlü bir teşvik sağlamıştır. Rekabet ve sermaye piyasalarının küreselleşmesi ve özelleştirme politikaları nedeniyle yöneticilerin başlıca sorumluluğunun hisse değerini arttırmak fikri giderek önem kazanmaya başladı. Özellikle Birleşik Krallık, Kıta-Avrupası, Avusturalya ve hatta Japonya'da bu fikir kabul gördü (Rapport, 1986:20).”Ayrıca birçok şirket, petrol gibi olgun sektörlerdeki fazla nakitlerini yeniden yatırım amacıyla şirket satınalımlarına yönlendirmiştir. Bu çalışmada şirket değerleme yöntemleri öncelikle teorik olarak incelenmiştir. Yöntemlerin subjektif değerlendirmeler için aslında objektif bir değerlendirmeye ulaşılmasında yol göstermesi açısından Arçelik A.Ş.'nin şirket değerlemesi yapılmış, burada ortaya çıkan değerin, gelecek değeri saptama açısından önemi üzerinde durulmuştur. Bunun için firmaya özgü serbest nakit akım, ekonomik kar çalışmasının yanı sıra marka değerinin oluşumunda kullanılabilecek hipotezler ile betimsel istatistik ekranları ve ağırlıklı ortalama sermaye maliyeti hesapları yapılarak şirketin gelecek değeri saptanmaya çalışılmıştır. Şirketin içinde bulunduğu sektörün bazı gösterge verileri ve buna bağlı sektör regresyon ekranları oluşturulmuştur. Şirket değerlemesinin neden yapıldığının yanı sıra asıl amaç şirketin değerinin hesaplanmasının subjektif ağırlıkta yapılmadığı aslında değerlemenin geçmiş yıl verilerinin, uluslararası finansal sistemlere uygun olarak gerek bilanço ve gelir tablosu gerek ise nakit akış tablosunun sonuçlarının değerlemeye tam olarak ışık tutması açısından öncelikle güncel hisse senedi fiyatının bulunması ve sonrasında gelecek değer projeksiyonlarının yapılması gerektiği üstünde durulmuştur. Değerlemenin yapılış şekli itibariyle bu durumda subjektif değerlendirmeler azalacak ve objektif değerlendirme ön plana çıkarak sayısal verilerin anlaşılması sağlanmaya çalışılacaktır. Tabi bu nokta da en önemli konulardan biri olan marka değerinin tespit edilmeye çalışılması ve yaratılan veya yaratılmak istenen markanın önemi de vurgulanacaktır.
Özet (Çeviri)
The importance of valuation methods have started with development technology and depending on this development companies enter into the growth trend. Companies which are unlimited wants to lack of equity started to understand the importance of valuation in growth trend. Concept of financial management has accepted as a section of economy until the starting 1900s. Thus, this concept has contiuned as individual domain from the beginning of the century. Over capital requirements provide to be recognized valuation in 1920s because of technological development. So, basis which can answer has been created firm's liquidity need. Economic crisis in the World and the USA, firm's bankruptcy cause firms steer to external sources which is different from equity in 1929 and 1930. Actually, cause of appearing of value based approaches is the aim of making a place themselves within the economic balance. Concepts of valuation and brand value start to shineout; as a result companies have begun to work on these subjects. Growth objectives of companies offer another aim which is shareholder value maximization. Concept of the valuation stands out with the aim of firm maximize to share value and sustainable profit that is important for shareholder. According to Yalçın (2017:17); managers' the idea of increasing company value receives wide acceptance in the USA after the study of 'Rappaport - Creaiting Shareholder Value in 1986 '. While very few companies have a definite commitment to shareholder value in the beginning 1980s; in the second half of the 1980s, manager's taking over motion provides a strong motivation for creating value. Managers' principal responsibility is the cause of the globalization of competition and capital markets and policies of privatization have became important the idea of increasing share value. Especially; this idea has accepted The United Kingdom, Continent-Europe, Australia and Japan (Rapport, 1986:20). Also, many companies the aim of reinvestment excess cash in mature sectors such as oil. In this study; firstly, company valuation methods are examined theoretically. Actually, method of objective evaluation lead to arrive method of subjective evaluation is made company valuation of Arçelik A.Ş. The importance of determining future value has been emphasized the generated value.Trying to determine the company's the future value calculations were made that use company's free cash flow, studying of economic profit, some important financial ratios, descriptive statistical display and weighted average cost of capital. Some indicator data of the sector which the company is located and depending on this sector regression display were created. The main aim of accounting company valuation do not make subjective weight besides why doing company valuation. Actually, data of in the past years which are possible to shed light on the assessment of the results balance sheet, income statement and cash flow statement according to international financial systems have emphasized finding the current price of stock and making future value projections need. In this case, the subjective valuations will be reduced and the objective valuation rise to prominence and the numerical data will be understood. One of the most important issues in this case is that try to determine the brand value and the importance of the created brand will be emphasized.