Sağlık sektörü açısından çevreye sorumlu tüketici davranışının yeşil ürün tüketimine etkisi: Antalya ili alan araştırması
Environmentally responsible consumer behavior effect on green product consumption in the health sector: Antalya area investigation
  1. Tez No: 453202
  2. Yazar: LEYLA AKBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖMER KÜRŞAD TÜFEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Kaynakların sınırsız, çevrenin bonkör olduğuna inanan insanoğlu, çevrenin kendisine sunduğu imkânları hoyratça kullanmış, bu hoyratlığın sonucunda da önünün alınması zor olan yıkımlara imza atmıştır. Özellikle sanayileşme ve kaynakların bilinçsiz tüketimi beraberinde birçok bölgesel ve küresel çevre sorununu getirmiştir. Bu sorunların farkına varan ve önüne geçmek isteyen tüketici ve işletmeler konu ile ilgili birtakım önlemler almış ve çeşitli çabalar göstermişlerdir. Çevrecilik anlayışının ticari kollarından olan“Yeşil”kavramlar da bu çabaların çıktılarındandır. Çevre ve çevre ile ilgili kavramlarla arasının iyi olduğu düşünülen sağlık çalışanlarıyla yapılan bu araştırmanın amacı, sağlık çalışanlarının çevreye sorumlu tüketici davranışlarını ve yeşil ürünlere karşı tutumlarını ölçmektir. Araştırmada Antalya ilinde çalışan doktorlardan oluşan bir örneklemden veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler çoklu regresyon analizi ile test edilmiş, her bir soruya ilişkin frekans tabloları düzenlenmiştir. Araştırma sağlık çalışanlarının çevre ve yeşil kavramlara yönelik algılarını güçlendirme ve farkındalık kazandırma açısından önem taşımaktadır. Aynı zamanda konu ile ilgili çalışmalar yapan işletmelere de fikir verici özellik taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The mankind who believe that sources are infinite and enviroment is generous, used those resources provided by enviroment loutishly and caused irrepressible destruction as a result of that rough usage. Especially industrialization and unconscious consumption of resources has caused a lot of local and global problems. The consumers and firms who noticed and wanted to prevent those problems took relevant measures and made an effort.“The green”concepts which is commercial branch of sense of enviromentalism is one of outcomes of those efforts. The aim of this study which were accomplished with health professionals who are thouht to be good at between the enviroment concepts and enviroment; to evaluate the responsible consumer behaviours and attitudes toward green products of health professionals. In this study, data were collected from a sample of doctors which are working in Antalya. The provided datas were analised with multiple regression analysis and frequency tables were composed for each question. The survey have a place in raising awareness and strenhening perception of healthcare staff aimed at enviroment and the green concepts. Concurrently it is suggestive for firms studying relevant works.