Irak ve Türkiye devlet muhasebe bilgi sisteminde kullanılan hesap planlarının karşılaştırılması
Iraq and Turkish government accounting information systems used in the comparison of fiscal plan
- Tez No: 453335
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ACAR, DOÇ. DR. SERPİL SENAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Son yıllardaki gelişmeler, kamu sektörünün verdiği hizmetin kalitesinin arttırılması için bu kurumların muhasebe bilgi sistemlerinin yeniden yapılandırılması gereğini ortaya koymaktadır. Çünkü sadece bütçe gelir ve giderlerini kayda alan bir sistem artık kurumun performansı ile ilgili veriler sunamamaktadır. Bu nedenle birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de devlet muhasebe süreci ile ilgili son yıllarda birçok düzenleme yapılmıştır. Söz konusu düzenlemeler ile birlikte devlet muhasebe sistemi sadece nakit gelir ve giderleri kayda almaktan ziyade kurumun kaynakları ne kadar etkin kullandığı ile ilgili bilgiler de üretmektedir. Bu kapsamda çalışmada muhasebe bilgi sistemi ile, Türkiye ve Irak devlet muhasebe süreci tanıtılmış ve her iki sistem arasındaki farklılıklar ve benzerlikler kullanılan hesap planları yardımıyla ortaya konulmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelime: Muhasebe bilgi sistemi, devlet muhasebesi, hesap planı
Özet (Çeviri)
Recent developments have showed that the accountancy information systems of public sector should be reconstructed in order to improve the quality of the service that public institutions provide. It is brought into agenda that a system which only records the budget incomes and expenses cannot present data about the public performance. Thus in recent years many regulations have been made about the government accountancy process in many other countries as well as in our country. Along with those regulations government accountancy system not only just records cash income and expenses but also produces information on how effectively the institution used its sources rather than. In this context Turkish and Iraqi governmental accountancy, process is explained (introduced) with the help of accountancy information system and differences and similarities between two systems are tried to be revealed with the help of accounts chart used. Keyword: Accounting information systems, government accounting, accounts plan