SYİ (Standartlaştırılmış Yağış İndeksi) verilerinin yardımıyla adana kuraklık analizi
Adana drought analysis with the help of SPİ (Standardized Precipitation Index) data
- Tez No: 453402
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT PEŞTEMALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada ülkemizin ve Dünyanın son yıllarda küresel ölçekte sorunu haline gelen ve gelişmiş ülkelerin ciddi önlemler almakta olduğu kuraklık hadisesinin Türkiye ve Adana için analizi amaçlanmış olup, 81 il için 1960-2014 yılları arasında aylık toplam yağış verileri ile Standartlaştırılmış Yağış İndeksi (SYİ/SPI) yöntemi kullanılarak kuraklık/nemlilik değerler hesaplanmıştır. Ayrıca Türkiye için ortalama yağış verileri kullanılarak SYİ hesaplamaları yapılmış ve Adana ile karşılaştırılması ve analizi oraya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study, it is intended to analyze the drought event of Turkey that has recently become global problem of the World and that developed countries has been taking serious precautions, drought/moistness rate is calculated by using Standardized Precipitation Index method and precipitation data between the years of 1960-2014 for 81 cities. Also SPI calculation made for Turkey with using average precipitation data and put forth comparison of Turkey and analysis with Adana.