Yeni o,n,o-tipi Schiff bazı ve Co(II), Ni(II), Cu(II) komplekslerinin sentezi, yapısal karakterizasyonu ve lüminesans özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and structural characterizations of new O,N,O-type schiff base ligand and it's Co(II), Ni(II), Cu(II) complexes and investigations of lüminescence properties
  1. Tez No: 453432
  2. Yazar: ENDER FAKI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELEHATTİN SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada 5-kloro salisilaldehit ve 2,4-dimetoksi anilinin kondenzasyon tepkimesi sonucu literatürde bulunmayan yeni O,N,O-tipi Schiff bazı ve bu Schiff bazının Cu(II), Ni(II) ve Co(II) metal kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları FT-IR, UV-VİS, TGA, Elementel Analiz, ICP, Manyetik duyarlılık, C13-H1-NMR ve X-ray gibi spektroskopik yöntemlerle aydınlatılmıştır. Teorik ve deneysel veriler birbiri ile uyum içerisindedir. Ligand ve metal komplekslerinin lüminesans özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the new Schiff base ligands derived from condensation of amine and 5-bromo-salicylaldehyde were synthesed. Metal complexes of ligand were synthesed whith Co(ll), Ni(ll) and Cu(ll) salts. All compounds, the Schiff bases and the metal complexes, were characterized by X-ray, elemental analyzes, FT-IR, TGA, UV-vis, 1H-NMR, 13C-NMR and magnetic susceptibility measurements. Theoretical and experimental data are in agreement with each other .Photoluminescence properties of the ligands and metal complexes are examined. .