Yumurtalık lagünlerindeki balık türlerinin mevsimsel değişiminin incelenmesi
Investigation of the impact of seasonal changes on fish fauna in the yumurtalik lagoons
  1. Tez No: 453431
  2. Yazar: KAAN AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM MANAŞIRLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Sular Biyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada Yumurtalık lagün göllerinde (Yelkoma ve Çamlık) bulunan balık türlerinin mevsimsel değişimi ve tür tespitinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Kasım 2015-Ağustos 2016 tarihleri arasında mevsimsel olarak yapılan bu çalışmada toplamda 6 familyaya ait 13 balık türü belirlenmiş olup türlerin familya olarak bulunurluk yüzdeleri sırasıyla %48.91 Mugilidae, %30.1 Sparidae, % 18.35 Moronidae, % 1.75 Siganidae, % 0.43 Anguillidae, % 0.43 Carangidae olup; baskın türlerde %21.80 Sparus aurata, %17.9 Dicentrarchus labrax ve % 16.15 Liza carinata olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the seasonal changes occurring in the fish species and fauna found living within the Yumurtalik lagoons (Yelkoma and Camlik). Fish samples were caught, seasonally, between the dates of November 2015- August 2016. A total of 13 species in 6 families were caught and studied. The percentages for each fish family caught are as follows: %48.91 Mugilidae, %30.1 Sparidae, % 18.35 Moronidae, % 1.75 Siganidae, % 0.43 Anguillidae, and % 0.43 Carangidae, the three most dominate fish species found were: %21.80 Sparus aurata, %17.9 Dicentrarchus labrax, and % 16.15 Liza carinata.