Stresin üniversite öğrencilerin ders içi performansı üzerinde etkisi (Selçuk Üniversitesinde bir alan çalışması)
The effect of stress on college student's in-class performance (A study case in Selcuk University)
- Tez No: 453447
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN KUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada, stres kaynağı ve ders içi performansının detaylı tanımı yapılmıştır. Stresin, üniversite öğrencilerinin ders içi performansını nasıl etkilediğini incelemek için Selçuk Üniversitesinʼde ( 75 ) üniversite hocası ve ( 600 ) öğrenci arasında anket gerçekleştirilmiştir. Uygulanan anket, 43 stres kaynağı ölçek soruları, 8 öğrencilerin ders içi performansı ölçek soruları ve 5 demografik soru olmak üzere toplamda 56 sorudan oluşmaktadır. Alınan anket sonuçları analizinde IBM SPSS statistics 22 for windows paket programı kullanılmıştır. Anket sonuçlarına, korelasyon, faktör analizi, t test, ve tanımlayıcı istatistik yöntemleri uygulanmıştır. Öğrencilerin stres dağılımı cinsiyet, yaş, doğduğu şehir, bölümleri ve uyruklarına göre yapılmış ve yapılan bu gruplara göre öğrencilerin performansı belirlenmiştir. Bu çalışma sonucunda, stres kaynaklarının (U,KY,FC) ders içi performansına negatif yönde etkilediği görülmüştür, ayrıca üniversiteden kaynaklanan stres öğrenciler arasında en fazla görülen stres çeşididir.
Özet (Çeviri)
In this study, the explanation on stress sources and the students classroom performance defination are given in detail. On purpose to know how the stresses affect the classroom performance of university students, among (75) professors and (600) students of the Selcuk university was handed out a survey. The applied survey is consists of, 43 of stress source scale questions, 8 students classroom performance scale questions and 5 demographic scale questions, in a total it is consist of 56 questions. Obtained survey results were analyzed by using IBM SPSS 22 package program. Analysis of factor, t test, correlation and descriptive statistics method are performed on collected data. Distribution of the stress was identified according to the Students gender, age, birthplace, departments and nationality and the students classroom performance was determined according to these groups. As a results, the sources of stress (U,KY,FC) were affect the classroom performance in a negative way and stress from arising from university reasons is most acrossed stress type over among the others.