Konya ili uzun yıllar yağış-sıcaklık kayıtlarının analizi
Analysis of rainfall-temperature records of konya region
- Tez No: 453474
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, Konya ilinde yer alan 8 meteoroloji istasyonunda 1972-2011 döneminde kaydedilen uzun süreli yıllık mutlak ekstrem hava sıcaklıkları, yıllık tropikal ve yaz günü sayıları, yıllık ve mevsimlik toplam yağış miktarları ile yıllık toplam yağışlı günler sayısı dizileri araştırılmıştır. Çalışmada veri setindeki dizilerin trend (eğilim) analizleri parametrik olmayan Mann-Kendall trend testi ile incelenmiştir. Test sonuçlarına göre, Konya genelinde yıllık mutlak maksimum sıcaklıklarda önemli bir artış görülürken, yıllık mutlak minimum sıcaklıklarda ise önemli bir değişim görülmemiştir. Toplam yıllık yağışlarda önemli bir değişim görülmezken, ilkbahar yağışlarında Kulu ve Karapınar'da negatif, sonbahar yağışlarında ise il genelinde pozitif bir trend belirlenmiştir. Yıllık toplam yağışlı gün sayıları incelendiğinde sadece Cihanbeyli'de negatif trend tespit edilmiştir. Bilindiği gibi, bitkisel üretim özellikle sıcaklık ve yağış gibi iklimsel parametrelere oldukça bağlı bir aktivitedir. Bu çalışma, Konya Kapalı Havzası için orijinaldir ve tezde elde edilen sonuçların çiftçiler, bitki ıslahçıları ve tarımla ilgili diğer kuruluşlara rehber olacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The study was performed to analyze annual extreme air temperatures, number of annual tropical and summer days, annual or seasonal total rainfall amount as well as total annual rainy days during the periods 1972-2011 for 8 different stations of Konya province of Turkey. In research, Non-Parametric Mann-Kendall Trend test was applied to analyze the climate data. The results showed that although there was found important positive trend in annual extreme air temperatures, but non-significant variations were obtained in annual minimum air temperatures in Konya general. Although, there was no significant trend in annual total rainfall, positive trend was detected in autumn rainfall in Konya province but, negative trend was found in spring rainfall in Kulu and Karapınar provinces. In examine the annual total rainy days, negative trend was seen in only Cihanbeyli province. As known that crop production highly depend upon the climate parameters such as temperature and rainfall patterns. This research is original in Konya Closed Basin and will be very useful guide especially for farmers, crop breeders and other related organizations.