The comparison of confidence intervals for parameters of several distributions based on complete and censored sample
Bazı dağılımların parametrelerinin sansürlü ve tam örnekleme dayalı güven aralıklarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 453475
  2. Yazar: NAGİHAN ÇÖKEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN KUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez çalışmasında, Wu et al. (2011) tarafından güven aralığı oluşturmak için ileri sürülen pivot, Weibull, Burr XII ve Gompertz dağılımları için kullanılmıştır. İstatistiksel sonuç çıkarımı ilerleyen tür sansürleme altında yapılmıştır. Pivot elemanın dağılımı Wu et al. (2011) verilen tablolar farklı sansür şemaları için genişletilmiştir. Tam örneklem durumunda pivot elemanın dağılımının kuantil değerlerini tahmin etmek için regresyon modelleri elde edilmiştir. Ayrıca nümerik örneklerde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this paper, a pivot introduced by Wu et al. (2011) is used to construct the confidence intervals for Weibull, Burr XII and Gompertz distribution. Statistical inference are discussed under progressive censoring. The tables for the distribution of pivotal quantity are extended according to tables of Wu et al. (2011) with different censoring schemes. Regression models are estimated to get cut off point of pivotal quantity for complete sample. Numerical examples are also provided.