Çeşitli türlerin tayini için moleküler baskılı elektrotların geliştirilmesi
Development of molecularly imprinted electrodes for the detection of various species
- Tez No: 955932
- Danışmanlar: PROF. DR. AYÇA DEMİREL ÖZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Artan nüfusla birlikte tarım ürünlerinde kullanımı artan pestisitler tarım ürünlerinde zararlıların önlenmesi veya kontrolü için kullanılan kimyasal bileşiklerdir. Pestisitlerin tarımsal ürünlere güvenilir bir şekilde uygulanmasının kontrol edilmesi gerekmektedir. Çünkü aşırı ve bilinçsiz kullanımı pestisitlerin toprak ve sularda birikmesine ve dolayısıyla çevre ve sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Bu nedenle, gıdalarda ve çevrede pestisit kalıntılarının hızlı ve kolay tayini için yeni yöntemler geliştirilmektedir. Bu çalışmada, farklı pestisit türlerinin tayini için iki farklı monomer kullanılarak moleküler baskılama yöntemi ile hazırlanan elektrokimyasal sensör geliştirildi. Birinci tip elektrokimyasal sensör hazırlanırken monomer olarak pirol, kalıp molekül olarak glifosat izopropilamin ve 2,4-diklorofenoksiasetik asit dimetilamin kullanıldı. İkinci tip elektrokimyasal sensörde ise aynı herbisit türleri için monomer olarak o-fenilendiaminden yararlanıldı. Ayrıca, karşılaştırma amacıyla aynı deney şartlarında kalıp molekülsüz olarak hazırlanan elektrokimyasal sensörlerin performansı değerlendirildi. Moleküler baskılı polimerlerin elde edilmesi için en uygun elektropolimerizasyon koşulları araştırıldıktan sonra kalıp molekülün polimer filmden uzaklaştırılması, sensörlerin inkübasyon süresi ve yöntemi, anyon/katyon girişimleri ve farklı pestisit türleri varlığında seçicilik çalışmaları gerçekleştirildi. Pirolün kullanıldığı elektrokimyasal pestisit sensörü için doğrusal çalışma aralıkları hesaplandığında glifosat duyarlı olan için 0,5 aM- 0,26 fM olarak bulunurken o-fenilendiaminin kullanıldığı iki farklı elektrokimyasal pestisit sensörü için glifosat duyarlı olan elektrot için 0,5 aM- 0,022 fM ve 2,4-diklorofenoksiasetik asit dimetilamin duyarlı olan için 0,05 fM-2,6 fM olarak elde edildi. Molekül baskılı polimerler kullanılarak hazırlanan elektrokimyasal pestisit sensörlerinin yüzey karakterizasyonu için dönüşümlü voltametri, taramalı elektron mikroskopisi ve elektrokimyasal empedans spektroskopisinden yararlanıldı. Son olarak, çalışmada önerilen elektrokimyasal sensörlerin gerçek numunelerde uygulanabilirliğinin gösterilmesi için çeşme suyunda ve çeşitli gıda örneklerinde pestisit tayinleri gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Pesticides, which are used increasingly in agricultural products with the increasing population, are chemical compounds used for the prevention or control of pests in agricultural products. It is necessary to control the reliable application of pesticides to agricultural products. Because excessive and unconscious use causes the accumulation of pesticides in soil and water and thus environmental and health problems. Therefore, new methods are being developed for the rapid and easy determination of pesticide residues in foods and the environment. In this study, an electrochemical sensor prepared by molecular imprinting method using two different monomers was developed for the determination of different pesticide types. While preparing the first type of electrochemical sensor, pyrrole was used as a monomer, glyphosate isopropylamine and 2,4-dichlorophenoxyacetic acid dimethylamine were used as template molecules. In the second type of electrochemical sensor, o-phenylenediamine was used as a monomer for the same herbicide types. In addition, the performance of electrochemical sensors prepared without template molecules under the same experimental conditions was evaluated for comparison. After investigating the optimum electropolymerization conditions for obtaining molecularly imprinted polymers, removal of template molecule from polymer film, incubation time and method of sensors, anion/cation interferences and selectivity studies in the presence of different pesticide types were performed. When linear working ranges were calculated for the electrochemical pesticide sensor using pyrrole, it was found to be 0.5 aM-0.26 fM for glyphosate sensitive electrode, while for two different electrochemical pesticide sensors using o-phenylenediamine, it was obtained as 0.5 aM-0.022 fM for glyphosate sensitive electrode and 0.05 fM-2.6 fM for 2,4-dichlorophenoxyacetic acid dimethylamine sensitive electrode. Cyclic voltammetry, scanning electron microscopy and electrochemical impedance spectroscopy were used for surface characterization of electrochemical pesticide sensors prepared using molecularly imprinted polymers. Finally, pesticide determinations were carried out in tap water and various food samples to demonstrate the applicability of the electrochemical sensors proposed in the study in real samples.