Ankara- Polatlı kırsal konut mimarisi: Şeyhahmetli ve Sarıoba köyü örneği
Ankara- Polatlı rural residential architecture: The example of Sarıoba village and Seyhahmetli
  1. Tez No: 453510
  2. Yazar: BEGÜM DEMİROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHTİYAR EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Polatlı ilçesinde bulunan yapılar bu geçmişin mimari boyuttaki en büyük kanıtını oluşturmaktadır. Kent merkezinde korumaya alınmış ve kaynaklarda isimleri geçen yapılar kadar kırsal bölgelerde bulunan ve en az kayıtlara geçmiş tarihi yapılar kadar önem arz edenler vardır. Bazı yazılı kaynaklarda resimleri haricinde bahsi geçmeyen yapıların çoğu terk edilmiş ve yıkılmaya yüz tutmuştur. Çalışma kapsamında bu yapılar ele alınmış ve seçilen 6 örnek yapı üzerinde araştırmalar yapılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda yapıların mimari değerleri ortaya konmuş ve korunması üzerine değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The buildings in the Polatlı district, which has been home to many civilizations throughout history, constitute the greatest evidence of this architectural dimension in the past. The protection of the city has been taken and there are those in the rural areas as much as the buildings mentioned in the sources, and at least as important as the buildings in the records. In some written sources, most of the non-betting structures, except their paintings, are abandoned and destroyed. The structures within the scope of the study were examined and investigations were carried out on the 6 selected sample structures. As a result of the researches made, architectural values of structures have been revealed and evaluations have been made on their preservation.