Silene ozyurtii Aksoy & Hamzaoğlu ve Silene tunicoides Boiss. Taksonlarının Morfolojik, Anatomik, Palinolojik Yönden İncelenmesi
Morphological, Anatomical and Palynological Investigations of Silene ozyurtii Aksoy & Hamzaoğlu and Silene tunicoides Boiss. Taxa
- Tez No: 453519
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN DURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, Caryophyllaceae familyasına ait Silene ozyurtii Aksoy & Hamzaoğlu ve Silene tunicoides Boiss. türlerinin morfolojik, anatomik, palinolojik ve mikromorfolojik özellikleri araştırılmıştır. Morfolojik çalışmalarda türlerin; gövde yüksekliği, yaprak uzunluğu, çiçek ve meyve parçalarının ölçümleri yapılmış ve tablolarda sunulmuştur. Anatomik çalışmalarda; kök, gövde ve yapraktan hem mikrotom hem de el ile alınan kesitler ile bitkinin yapısal özellikleri ortaya konulmuştur. Kök, gövde ve yapraktan alınan enine kesitlerin taksonomik önemlerinin olduğu anlaşılmıştır. Palinolojik çalışmalarda; bazı polen karakterleri polen boyutu, polen şekli ve por sayıları ölçülmüştür. Polen tanelerinin fotoğrafları hem ışık mikroskobu hem de taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile yapılmıştır. Araştırılan taksonların polen taneleri spheroidal, pantoporat ve ekzin ornamentasyonu mikroekinat-perforattır. Türlerin mikromorfolojik gözlemleri bazı karakterler açısından yapılmış ve Silene cinsinin meyve mikromorfolojisi ilk kez açığa çıkarılmıştır. Meyve ve tohumlar ışık mikroskobu ve SEM ile fotoğraflanmış ve türler arasındaki farklılıklar tablolarda sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the morphological, anatomical, palynological and micromorphological properties of Silene ozyurtii Aksoy & Hamzaoğlu and Silene tunicoides Boiss. which belong to Caryophyllaceae family were investigated. In morphological studies, stem height, leaf length, the measurement of flower and fruit parts were done and they were presented in tables. In anatomical studies; with the cross sections which were taken from root, stem and leaf both by microtome and hand were revealed the properties of structure of plants. The taxonomic significance of cross sections of root, stem and leaf were come out. In palynological analysis, several pollen characters such as pollen size, pollen shape, and pore number were measured. The photographs of pollen grains were taken both light and scanning electron microscope. Pollen grains of studied species are spheroidal, pantoporate and microechinate-perforate in exine ornamentation. Micromorphological observations of species were done by several characters and the fruit micromorphology of Silene genus were disclosed for the first time. The fruits and seeds were photographed by light and SEM and the differences between species were presented in tables