Maleik anhidrit içeren modifiye ko- ve ter- polimerlerin kontrollü salımlarının incelenmesi
The investigation of controlled releases of modifiyed co- and ter- polymers contai̇ni̇ng maleic anhydride
  1. Tez No: 453527
  2. Yazar: FATIMA ZEHRA DİKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET OKUDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada maleik anhidrit içeren ko- ve ter- polimer türleri sentezlenmiş ve elde edilen ürünlerin volumetrik olarak asit sayıları, Ubblohde viskozimetresi ile limit viskozite katsayıları tayin edilmiş, titrimetrik yöntemle Kohezif Enerji Yoğunluğu(KEY) değerleri hesaplanmıştır. Sentezlenmiş olan polimer türlerinin FT-IR ve 1H-NMR spektroskopileri ile yapıları aydınlatılmıştır, polimer bileşimindeki %MA miktarları hesap edilmiş ve spektroskopik olarak hesaplanan %MA miktarlarıyla kıyaslanmıştır. Sentezlenmiş olan ko- ve ter- polimerler; poli(Etilen glikol)(PEG) ve asetilsalisilik asit(ASA) ile modifiye edildi. Astilsalisilik asidin kontrollü salımı için, asetilsalisilik asit ile modifiye polimerlerin pH:2; pH:4,5; pH:7.4 ve pH:9'daki 200 ppm'lik çözeltileri hazırlanarak UV spektroskopi cihazında absorbansları ölçüldü, daha sonra polimer çözeltisi içindeki asetilsalisilik asit konsantrasyonu hesaplandı. Elde edilen ürünlerin volumetrik olarak asit sayıları tayin edilmiş ve spektroskopik olarak FT-IR ve 1H-NMR ile yapıları karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, co- and ter- polymer species of maleic anhydride synthesized, the resulting these products acid number determined volumetrically, relative viscosity coefficients with Ubbelohde viscometer, Cohesive Energy Density (KEY) values with titrimetric method were elucidated. Synthesized polymers species structures with FT-IR and 1H-NMR spectroscopy characterized, the polymer in the composition of %MA quantities calculated spectroscopically with %MA quantities determined volumetrically are compared. Synthesized co- and ter- polymers; modified poly (ethylene glycol) (PEG), and acetylsalicylic acid(ASA), acid number was determined volumetrically FT-IR and 1H-NMR structures have been characterized spectroscopically. For the controlled release of acetylsalicylic acid, 200 ppm solutions of modified polymers were prepared in pH:2; pH:4,5; pH:7,4 and pH:9 buffers and their absorbances measured with UV spectrophotometer, then the concentration of acetylsalicylic acid in the polymer solutions were calculated.