Adoption of cloud computing in e-government for the republic of Iraq
Irak Cumhuriyeti'nde e-devlet için bulut bilgi işlem sisteminin uyarlanması
- Tez No: 453532
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MELTEM YILDIRIM İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
E-devlet harcanan zaman, butce ve çabadan tasarruf edilmesi için internet kullanılarak Hükümetlere, çalışanlara, işletmelere ve vatandaşlara elektronik ortamda devlet hizmetleri sağlamaktadır. E-devletin etkililiğinin ve veriminin artırılması için e-devlet uygun teknolojileri kullanmaktadır. Bu teknolojilerden birisi ise bulut bilişim teknolojisidir. Bulut bilişim devletlerin kendi iclerindeki Bilgi Teknolojileri servislerini ve vatandaşlara sağlanan elektronik hizmetleri önemli oranda olumlu yonde etkileyen teknolojilerden birisi olarak tanımlanmaktadır. Bunun yanında, bulut bilişim sistemi yeni e-devlet teknik görevleri sağlamakta, birlikte calisbilir altyapilara imkan vermekte ve e-devlet üzerinden yaşanan zorlukların önüne geçmektedir. Araştırmamızın birincil hedefi Irak' ta e-devlet uygulamalari içerisinde bulut bilişim sisteminin uyarlanmasını etkileyen faktörleri belirlemek ve bir bulut bilişim sistemi modeli ortaya koymaktır. Bu amaçla, e-devlet içerisinde bulut bilişm sisteminin uyarlanmasını etkileyen güven, bütçe, uyumluluk, karmaşıklık, güvenlik, bilgi teknolojisi alt yapısı, bilgi teknolojisi bilgisi, teknolojiye hazır olmak, yönetimsel destek ve göreceli avantajlar gibi faktöleri içeren bir anket hazırlanmıştır. Veriler Irak'taki 22 bakanlıkta anketi yanıtlayanlardan elde edilmiştir. Bu anketlerden elde edilen sonuçların analiz edilmesine dayanılarak bir bulut bilşim sistemi modeli önerilmiştir. Önerilen modelin daha iyi anlaşılabilmesi için, model dört seviyede acıklanmıştır. Önerilen modelde, bulut bilişim hizmet sağlayıcı Irak'taki her bakanlığa SaaS, IaaS, ve PaaS servislerini sağlayacaktır. Bunun yanında ornek bir bakanlık ele alınarak yapılan matematiksel hesaplamalar ile önerilen modelin e-devlet Bilgi Teknolojileri harcamaları maliyetini %97.7 oranında azalttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
E-government uses the Internet to provide governmental services to the Government, employees, businesses and citizens electronically to reduce time cost and effort. In order to increase the efficiency and effectiveness of e-government, government applies the appropriate technologies. One of these technologies is cloud computing. Cloud computing is defined as one of the technologies that significantly affects government tasks and electronic services provided to citizens, government organizations, businesses, and enterprises. Furthermore, cloud computing provides new technical tasks of e-government and eliminates the challenges of e-government. The primary objective of our research is to determine the factors that to affect the adoption of cloud computing technology and to propose a cloud computing model by e-government in Iraq. For this purpose, a survey is prepared with a number of factors, such as trust, budget, compatibility, complexity, security, IT infrastructure, IT knowledge, technological readiness, managerial support, and relative advantage, all of which can affect the adoption of cloud computing in e-government. Data are collected from the respondents of 22 Iraqi ministries. Finally, a model of cloud computing is proposed based on the results of the analysis of applied questionnaire. The proposed model passed through four levels in order to make our solution understandable. In the proposed model, the cloud computing provider would responsible SaaS, IaaS, and PaaS services to every Iraqi ministry in one platform that will help to sustain interoperability. Moreover, the proposed model financial benefit is calculated based on a one Ministry case and it shows that to reduce the cost of e-government Information Technology expenditures by 97.7%.