Diz osteoartritli hastalarda bir dakika otur kalk testinin geçerliği ve güvenirliği
Validity and reliability of one-minute sit-to-stand test in patients with knee osteoarthritis
- Tez No: 965402
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL CEYLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZIM TOLGAHAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Osteoartrit (OA); genetik, mekanik ve biyokimyasal faktörlerin etkisi ile özellikle yük taşıyan eklemlerde progresif kıkırdak yıkımı, osteofit oluşumu, subkondral skleroz, sinovyal membran ve eklem kapsülünde bir dizi biyokimyasal ve morfolojik değişiklikle karakterize dejeneratif bir hastalıktır. Diz, OA'de semptomatik olarak en sık tutulan eklemdir. Diz OA tedavisinde amaç ağrıyı azaltmak mevcut eklem hareket kısıtlılığını ortadan kaldırmak ve sekonder fonksiyonel yetmezliği azaltmaktır. Bu amaçla analjezikler, nonsteroidal antiinflamatuvar ilaçlar (NSAID), fizik tedavi ve intraartiküler enjeksiyonlar kullanılmakta, bu tedavilerden fayda görmeyen hastalarda çeşitli cerrahi girişimler uygulanmaktadır. Eklem ağrısı, eklem hareketlerinde kısıtlanma ve sonuç itibariyle fonksiyon kaybına yol açan bu hastalık nedeniyle her yıl çok sayıda hasta doktora başvurmaktadır. Bir dakika otur kalk testi (BDOKT) alt ekstremite fonksiyonelliğini ölçmek için kullanılan uygulaması kolay, güvenli, ucuz bir ölçektir. Diz osteoartriti hastalığında alt ekstremite tutulumu ve sekonder olarak genel vücut tutulumuna bağlı olarak ambulasyon problemlerine sıklıkla rastlanılmaktadır. Diz osteoartritli hastalar şiddetli ağrı nedeniyle yüksek tempolu egzersiz ve uzun süren fonksiyonel testler esnasında zorlanmaktadırlar. Dolayısıyla bu hastaların fonksiyonel düzeylerini ölçerken kısa süreli testler seçilmelidir. Güncel literatürde diz osteoartritli hastalarında BDOKT kullanılan bir çalışmaya rastlanmamıştır. Dolayısıyla bu çalışmada diz osteoartritli hastalarının fonksiyonelliğini ölçmeyi kolaylaştıracak olan BDOKT ölçeğinin geçerlik ve güvenirlik düzeyi test edilecektir.
Özet (Çeviri)
Osteoarthritis (OA) is a degenerative disease characterized by progressive cartilage destruction, osteophyte formation, subchondral sclerosis, synovial membrane and a series of biochemical and morphological changes in the joint capsule, especially in weight-bearing joints, due to the effects of genetic, mechanical and biochemical factors. The knee is the most frequently affected joint symptomatically in OA. The aim of knee OA treatment is to reduce pain, eliminate existing joint movement limitations and reduce secondary functional impairment. For this purpose, analgesics, nonsteroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs), physical therapy and intra-articular injections are used, and various surgical interventions are applied in patients who do not benefit from these treatments. Many patients consult a doctor every year due to this disease, which causes joint pain, limitation of joint movements and ultimately loss of function. The one-minute sit-to-stand test (SST) is an easy-to-apply, safe and inexpensive scale used to measure lower extremity functionality. Ambulation problems are frequently encountered in knee osteoarthritis due to lower extremity involvement and secondary general body involvement. Patients with knee osteoarthritis have difficulty during high-intensity exercise and long-term functional tests due to severe pain. Therefore, short-term tests should be selected when measuring the functional levels of these patients. No study using BDOKT in knee osteoarthritis patients has been found in the current literature. Therefore, in this study, the validity and reliability level of the BDOKT scale, which will facilitate the measurement of the functionality of knee osteoarthritis patients, will be tested.