Deneysel olarak romatoid artrit modeli oluşturulmuş farelerde ganoderik asit a uygulamasının artrit parametreleri üzerine etkisi
The effect of ganoderic acid a application on arthritis parameters in experimentally induced rheumatoid arthritis model mice
- Tez No: 836686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA GÜZEL ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Romatoid artrit (RA); artiküler kartilaj ve kemik dokusu tahribatı ile karakterize olduğu bilinen otoimmün bir hastalıktır. Günümüzde RA tedavisinde birçok ajan kullanılmaktadır. Geleneksel Çin Tıbbında uzun zamandır kullanılan ve önemli roller oynayan Ganoderma lucidum olarak bilinen bu mantarın deneysel RA'daki etkisi az bilinmektedir. Bu çalışmada Ganoderma Lucidum mantarının içeriğinde bulunan Ganoderik asit A (GAA)'nın deneysel olarak RA modeli oluşturulan farelerde RA üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: 1. gün Kontrol (K) grubuna serum fizyolojik (SF), AA (asetik asit) grubuna asetik asit; Deney (D), Düşük doz GAA (DGAA) ve Yüksek doz GAA (YGAA) gruplarına kollajen emülsiyonu intra artiküler (i.a) yolla ve tamamlanmış Freund adjuvant (CFA) ise subkutan (s.c) yolla uygulanmıştır. 22. gün işlemler tekrarlanmıştır bununla birlikte D, DGAA ve YGAA gruplarına CFA yerine tamamlanmamış Freund adjuvant s.c yolla uygulanmıştır. 22. günden itibaren 9 gün boyunca K, AA ve D gruplarına SF; DGAA ve YGAA grubuna ise belirlenen dozlarda gavaj yoluyla GAA uygulanmıştır. Artrit parametreleri ve histopatolojik değerlendirme yöntemleri kullanılarak GAA'nın deneysel RA modelinde tedavi edici etkisi değerlendirilmiştir. BULGULAR: D grubuna göre YGAA grubunda artrit skorunu önemli ölçüde düşürdüğü (p≤0,05), GAA gruplarının D grubuna göre diz eklemi sıcaklığında düşüşe sebep olduğu (p≤0,05), diz eklemi çevresinde azalmaya yol açtığı (p≤0,05), ağrıya bağlı parametreleri azalttığı (p≤0,05), ayrıca histopatolojik parametreleri iyileştirdiği (p≤0,05) gösterilmiştir. SONUÇ: GAA'nın deneysel RA'da artrit skorunu düşürdüğü, ödem ve inflamasyonu azalttığı, analjezik etkiye sebep olduğu, lokomotor aktivitesinde iyileşmeye sebep olduğu, eklem kıkırdağı ve kemik yapısında tahribatı azalttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Rheumatoid arthritis (RA) is an autoimmune disease characterized by the destruction of articular cartilage and bone tissue. Currently, various agents are used in the treatment of RA. The effect of Ganoderic Acid A (GAA), found in the content of Ganoderma Lucidum fungus, which has been traditionally used in Traditional Chinese Medicine and plays significant roles, is not well understood in experimental RA. This study aims to investigate the effect of GAA on RA in mice with experimentally induced RA models. MATERIALS AND METHODS: On the 1st day, the Control (K) group was administered physiological saline (SF), the Acetic Acid (AA) group was administered acetic acid; the Experiment (D) group, Low GAA (DGAA), and High dose GAA (YGAA) groups were administered collagen emulsion intra-articularly (i.a), while completed Freund's adjuvant (CFA) was administered subcutaneously (s.c). On the 22nd day, the procedures were repeated, and on this day, incomplete Freund's adjuvant was administered s.c to the D, DGAA, and YGAA groups instead of CFA. From the 22nd day for 9 days, the K, AA, and D groups received SF; the DGAA and YGAA groups were administered GAA orally at the determined dose. The therapeutic effect of GAA in the experimental RA model was evaluated using arthritis parameters and histopathological assessment methods. RESULTS: In comparison to the D group, the YGAA group significantly reduced arthritis scores (p≤0,05), caused a decrease in knee joint temperature compared to the GAA groups (p≤0,05), led to a decrease in knee joint circumference (p≤0,05), reduced parameters related to pain (p≤0,05), and improved histopathological parameters (p≤0,05). CONCLUSION: It was observed that GAA slowed down the decrease in body weight, reduced arthritis scores, reduced edema and inflammation, contributed to analgesic effects, improved locomotor activity, and reduced damage to joint cartilage and bone structure caused by RA.