Ördeklerde tetrasiklin grubu bazı antibiyotiklerin oral yolla uygulanmasını takiben farmakokinetiklerinin karşılaştırılması
Comparison of pharmacokinetics of some tetracycline group antibiotics following oral administration in ducks
  1. Tez No: 926448
  2. Yazar: FATMA CEREN KIRGIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH SAKİN, DOÇ. DR. ORHAN ÇORUM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Bu çalışma erkek Pekin ördeklerinde oral yolla 20 mg/kg tek doz olarak uygulanan doksisiklin (DOX), oksitetrasiklin (OTC), tetrasiklin (TC) ve klortetrasiklinin (CTC) farmakokinetik parametrelerini ortaya koymak ve karşılaştırmak amacıyla gerçekleştirildi. Çalışmada ortalama 2.0-2.8 kg canlı ağırlığa sahip 32 adet erkek Pekin ördeği kullanıldı. Ördekler DOX, OTC, TC ve CTC olmak üzere rastgele 4 eşit gruba ayrıldı. İlaçlar sonda yardımıyla gastrik gavaj yöntemi ile 20 mg/kg dozda oral yolla uygulandı. Kan örnekleri ilaç uygulamalarını takiben 0. (kontrol), 5., 10., 15., 30., 45. dakikalar ile 1., 2., 3., 4., 6., 8., 10., 12., 18., 24., 36. , 48., 72., 96. ve 120. saatlerde alındı. Plazmada ilaçların analizi Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografi (HPLC)-UV yardımıyla gerçekleştirildi. DOX, OTC, TC ve CTC plazmadan sırasıyla 48, 24, 12 ve 10. saate kadar tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Abstract This study was conducted to determine and compare the pharmacokinetic parameters of doxycycline (DOX), oxytetracycline (OTC), tetracycline (TC) and chlortetracycline (CTC) administered orally as a single dose of 20 mg/kg in male Pekin ducks. In the study, 32 male Pekin ducks with an average live weight of 2.0-2.8 kg were used. The ducks were randomly divided into 4 equal groups as DOX, OTC, TC and CTC. The drugs were administered orally at a dose of 20 mg/kg by gastric gavage with the help of a catheter. Blood samples were collected at 0 (control), 5, 10, 15, 30, 45 minutes, and 1, 2, 3, 4, 6, 8, 10, 12, 18, 24, 36, 48, 72, 96, and 120 hours after drug administration. The drug analysis was carried out using High-Performance Liquid Chromatography (HPLC)-UV, and pharmacokinetic parameters were calculated by non-compartmental analysis. DOX, OTC, TC and CTC were detected from plasma up to 48, 24, 12 and 10 hours, respectively.