Minimal onarımsız periyodik yerdeğiştirme problemi
- Tez No: 45359
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSNÜ BARUTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZET Bu çalışmada periyodik yer değiştirme problemi ile genel onarım incelendi. Sadece kT (k=0.1,...) zamanların da sistem yer değiştirildi ve sistem her ne zaman bozulursa onarıldı. Genel onarımla, onarımın sistemin konumunun kesin daha iyi bir konuma getirdiğini anlarız. Onarılan sistemin her hangi bir anındaki işlem olarak tanımlanan Stokastik model, genel onarım ile devam ettirilmesi geliştirilir. Model minimal onarım durumlarım içerir. Onarımlar, başarısızlık ortaya çıktığında sistemi eski haline dönüştürür. Minimal onarım varsayımından türetilen genel onarım altında yer değiştirme duyarlılığı sayısal olarak test edildi. Sistemin bozulmasının hızlı olmadığı zaman yer değiştimenin duyarsız olduğu görülecektir. Yer değiştirme maliyeti onarımın maliyetinden yüksektir. Minimal onarım varsayımı bu gibi durumlar için ispatlanır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this paper, a periodical replacement problem with a general repair is considered, where a system is replaced at only scheduled times kT(k=0.1,...) and is repaired whenever it fails. By general repair we mean that repair brings the state of the system to a certain better state. A stochastic model to describe the operation in time of a repairaple system which is maintained by a general repair is developed. The model contains the minimal repair case in which repair restores a system to its functioning condition just prier to failure. The sensitivity of replacement policies under a general repair to derivation form, the minimal repair assumption is numerically examined. It will be seen that the policies are insensitive when the deterioration of the system is not fast and the replacement cost is high relative to the repair cost. The minimal repair assumption is then justified for such situations.