1 yaş altı hastalarda indirekt inguinal herni onarımında laparoskopik perkütan internal ring sütürizasyonu yöntemi ve açık herni onarımının nüks ve komplikasyon oranlarının değerlendirilmesi
Evaluation of recurrence and complication rates in laparoscopic percutaneous internal ring suturing method and open hernia repair in patients under one year old
- Tez No: 873983
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNUR GÖLLÜ BAHADIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Çocuklarda inguinal herniler yaygın ve önemli bir sorundur ve hayatı tehdit eden komplikasyonlara yol açabilir. Tedavi için açık veya laparoskopik cerrahi tercih edilebilir. Komplikasyon ve nüks oranları yöntemler arasında değişiklik göstermekle birlikte her birinin kendi avantajları vardır. Çalışma, bir yaşın altındaki çocuklarda açık ve laparoskopik onarım arasındaki nüks ve komplikasyon oranlarını karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 01.01.2017-31.12.2023 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Kliniği'nde indirekt inguinal herni nedeniyle ameliyat edilen bir yaş ve altındaki çocuklar dahil edildi. Hastalar açık ve laparoskopik onarım yapılmasına göre iki grupta sınıflandırıldı. Açık onarım geçiren grupta Modifiye Ferguson tekniği uygulandı. Laparoskopik onarım grubunda, Perkütan İnternal Ring Sütürizasyonu (PIRS) yöntemi kullanıldı. Hastaların cinsiyet, yaş, gestasyonel yaş, ek hastalık, ameliyat öyküsü, tanı zamanı, inkarserasyon öyküsü, ameliyat öncesi taraf, uygulanan cerrahi türü, ek cerrahi prosedür, tanısal laparoskopi, insidental inguinal herni, ameliyat sırasındaki taraf, hidrodiseksiyon, ameliyat sırasındaki komplikasyon, ameliyat sonrası komplikasyon, yoğun bakım ihtiyacı, yatış süresi, metakron herni, nüks herni sıklığı, nüks herni onarımı, ek cerrahi girişim ihtiyacı ve takip süresi verileri retrospektif olarak analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya indirekt inguinal herni nedeniyle ameliyat edilen 320 hasta dahil edildi. Çalışmaya katılan hastaların ortalama yaşı 3,4 aydı (Min 0,5-Max 12). Hastaların tanı aldığı gün ile cerrahinin gerçekleştiği gün arasındaki ortalama süre 32,3 gündü (Min 1-Max 254). Hastaların 143'üne laparoskopik onarım, 177'sine açık onarım uygulandı. Laparoskopik olarak onarım yapılması planlanan altı hastada işlem sırasında çeşitli nedenlerle açık cerrahiye geçildi. Laparoskopik grupta major komplikasyon oranı %2,7, minör komplikasyon oranı %11,8 idi. Açık grupta major komplikasyon oranı %1,6, minör komplikasyon oranı %5,6 idi.
Özet (Çeviri)
Aim: Inguinal hernias in children are a common and significant issue that can lead to life-threatening complications. Either open or laparoscopic surgery can be preferred for treatment. Complication and recurrence rates vary between methods, and each one has its advantages. This study aims to compare the rates of recurrence and complications between open and laparoscopic repair in children under one year of age. Material and Methods: The study included patients under one year of age who underwent surgery for indirect inguinal hernia at Ankara University Faculty of Medicine, Department of Pediatric Surgery, between January 1, 2017, and December 31, 2023. Patients were classified into two groups based on whether they received an open or laparoscopic repair. In the group that underwent open repair, the modified Ferguson technique was applied. In the laparoscopic repair group, the Percutaneous Internal Ring Suturation (PIRS) method was used. The data on patients The data on the patients' gender, age, gestational age, comorbidities, surgical history, time of diagnosis, history of incarceration, side of preoperative condition, type of surgery performed, additional surgical procedures, diagnostic laparoscopy, incidental inguinal hernia, intraoperative side, hydrodissection, intraoperative complications, postoperative complications, need for intensive care, length of stay, metachronous hernia, frequency of recurrent hernia, repair of recurrent hernia, need for additional surgical interventions, and follow-up period were retrospectively analyzed. Results: The study included 320 patients operated on for indirect inguinal hernia. The average age of the patients was 3,4 months. (Min 0,5–Max 12) The average duration between diagnosis and surgical procedure was 32 days. Of the patients, 143 underwent laparoscopic surgery, and 177 underwent open surgery. Surgery was converted to open repair in six patients who initially started with laparoscopic surgery. In the laparoscopic group, the rate of major complications was 2,7%, and minor complications were 11,8%. In the open group, the frequency of major complications was 1,6%, and minor complications were 5,6%.