Alternatif kütleçekim kuramları ve kütleçekim dalgaları
Alternative theories of gravity and gravitational waves
  1. Tez No: 487869
  2. Yazar: HATİCE ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY BÖLÜKBAŞI YALÇINKAYA, PROF. DR. ÖZGÜR DELİCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tezde Einstein kütleçekim kuramına alternatif olan, kozmolojik sabitli ya da potansiyelli Brans-Dicke skaler tensör kuramları ile modifiye Einstein Gauss-Bonnet kuramları ele alındı. Bu kuramların yerel özelliklerini incelemek ve fiziksel öngörülerini karşılaştırabilmek için sabit arkaalan eğriliğinin varlığında durgun noktasal kütle zayıf alan çözümleri elde edilerek gezegen yörüngelerindeki presesyon hareketi, kaynağın ışığın sapma açısına etkisi ve kütleçekimsel kızıla kayma konuları ve BDV kuramları kapsamında ele alındı. Ayrıca bu kuramların lineerize kütleçekim dalga çözümleri elde edilerek jeodezik sapma etkileri, sahip oldukları polarizasyon durumları ile Isaacson yöntemiyle enerji akıları incelendi. Son olarak BDV ve EGB kuramları kapsamında bazı Siklos tipi tam çözümler elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, theories alternative to Einstein's gravity are considered such as Brans-Dicke theory with either a cosmological constant or a potential and modified Einstein-Gauss-Bonnet theories. In order to examine the local properties of these theories and compare their physical predictions, weak field solutions are obtained for a point mass with a constant background curvature and perihelion precession of planetary orbits, the effect of the source to the deflection of the light and the gravitational redshift are discussed in and BDV theories. In addition, linearised gravitational wave solutions of these theories are obtained for these theories and their geodesic deviation effects, polarization states and energy flux by using Isaacson's method are investigated. Finally, Siklos-like exact solutions are obtained for BDV and EGB theories.