Testing predictions from self determination theory using programme for international student assessment (Pisa) 2012 data for mathematics learning
Öz belirleme kuramından öngörülerin uluslararası öğrenci değerlendirme programının (Pisa) 2012 matematik öğrenme verisinde test edilmesi
- Tez No: 453626
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH ÇAĞLAYAN MERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, PISA 2012 örneklemi üzerinde Öz Belirleme Kuramının (ÖBK) tahminlerini matematik öğrenme alanında test etmektir. Bu çalışmada, ÖBK ile ilişkisi olan değişkenlerin verisi PISA 2012 tarafından tedarik edilen verilerden elde edilmiştir. Matematik özerkliğin, matematik yeterliğin ve okula aidiyetliğin bütün PISA 2012 örneklemi içinde (N= 485490) içsel ve dışsal matematik motivasyonunu pozitif ve anlamlı olarak açıklanması beklenmiştir. Bu değişkenlerin ilişkileri yapısal eşitlik modeline dönüştürülmüştür. Ek olarak, temel psikolojik ihtiyaçların matematik motivasyon çeşitleri üzerindeki etkisinin kütürel değişmezliği WVM 6' daki dokuz farklı kültürden seçilen dokuz ülke (Finlandiya, Japonya, Litvanya, Rusya, Tayland, İspanya, İngiltere, Türkiye, Brezilya) için test edilmiştir(N= 93659). Kültürel değişmezliği test etmek içik çoklu grup doğrulayıcı faktör analizi ve çoklu grup yapısal eşitlik modeli kullanılmıştır.Çalışmada önerilen model PISA 2012' deki tüm örneklem için uygun bulunmuştur. Okula aidiyet ile içsel matematik motivasyonu haricinde, temel psikolojik ihtiyaçlar ve matematik motivasyon çeşitleri arasındaki tüm ilişkiler anlamlı bulunmuştur. Okula aidiyetin ilişkilerinin önemi Tayland ve İspanya için diğer ülkelerden farklı olsada, bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildir. Şonuç olarak, okula aidiyet ve içsel matematik motivasyonun ilişkisi haricinde, ÖBK'nın tahminlerinin tamamı bu çalışmadan elde edilen sonuçlar ile tutarlıdır.
Özet (Çeviri)
The main aim of the study was to test the predictions of SDT in the sample of PISA 2012 for mathematics learning domain. In this study, data for SDT related variables were obtained from the data supplied by PISA 2012 study. Mathematics autonomy, mathematics competence and relatedness to school were expected to predict mathematics intrinsic and extrinsic motivations significantly and positively in the total sample of PISA 2012 (N= 485490). The relationships between variables were transformed in to SEM. Moreover, cultural invariance of the effects of the basic psychological needs on types of mathematics motivation was tested in the nine countries (Finland, Japan, Lithuania, Russia, Thailand, Spain, UK, Turkey, and Brazil) which were selected from nine different cultural clusters in WVM 6 (N= 93659). MG-CFA and MG-SEM were used to test the cultural invariance.The proposed model fit the data in the total sample of PISA 2012. Except for the relationships between relatedness to school and mathematics intrinsic motivation, all of the relationships between basic psychological needs and types of mathematics motivation were significant. Although there is a differences in the significance of the relationships of relatedness to school for Thailand and Spain with respect to other countries, the difference were not statistically significant and an empirical evidence for the cultural invariance of the effects of basic psychological needs was provided by the results. As a result, except for the relationship between mathematics intrinsic motivation and relatedness to school, all of the predictions of SDT were consistent with the results obtained by this study.