Seed-based and data-driven analyses of default mode network connectivity measures in dementia
Demansın olağan durum şebekesi üzerine etkisinin tohum-tabanlı ve veri-bazlı analizler kullanılarak incelenmesi
- Tez No: 453627
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
İşlevsel beyin görüntüleme metodları ve bu metodların nörodejeneratif ve zihinsel hastalıkların tanısında kullanılabilmesi geniş bir araştırma alanı oluşturmuş, moleküler biyolojiden mühendisliğe kadar geniş bir yelpazede yapılan çalışmaların bu alana katkıda bulunabildiği gözlenmiştir. Demans hastalarınde en sık gorülmesi nedeniyle, Alzheimer's (AD) nörodejeneratif hastalıklar arasında önemli bir yere sahiptir. Son zamanlarda, hafif (MCI) ve öznel (SCI) bilişsel bozukluklar Alzheimer's ile karşılaştırılmakta ve bu bozuklukların Alzheimer's için bir ön tanı olarak kullanılabilirliği araştırılmaktadr. Dinlenme halinde çekilen işlevsel manyetik rezonans (MR) görüntülerinden elde edilen bilgiler ile, dinlenme halindeki ağlar ve bu ağları meydana getiren bölgeler arasındaki kimi bozulmalar, hastalığın nasıl ilerlediği üzerine önemli bulgular saptanabilmesine yardımcı olmuştur. Bu tezin amacı, çeşitli dinlenme hali işlevsel MR metodlarını kullanarak SCI, MCI ve AD hastalarına ait olağan durum şebekelerindeki bozulmaları ve bu bozulmaların nasıl farklılıklar gösterdiğini gözlemlemektir. Kullanılan metoda bağımlı olmaksızın, olağan durum şebekesini meydana getiren işlevsel bağlantıların bu üç grup arasında farklılıklar gösterdiği gözlenmiştir. Bundan sonra yapılacak araştırmalarda hedeflenen amaç, hastalık seyri boyunca geçişleri takip edebilmemizi sağlayacak biyolojik göstergelerin saptanması ve kullanılan farklı metodlardan alınan sonuçların, oluşturulacak ortak bir platformda değerlendirilmesi olacaktır.
Özet (Çeviri)
Functional neuroimaging and its applications to neurodegenerative diseases and mental illnesses have created an enlarging area of interest that varying lines of research ranging from molecular biology to engineering contribute to. Among them, Alzheimer's disease has a critical importance by causing the largest number of dementia cases. Recently, mild and subjective cognitive impairments have also been associated with Alzheimer's as possible indicators of cognitive decline. Using resting-state fMRI to investigate functional connectivity measures and detect any abnormality within and between networks have yielded promising results that disclose information about the nature of the diseases. The objective of this thesis is to use varying resting-state fMRI methods to differentiate between SCI, MCI and AD patients by investigating the changes within Default Mode Network (DMN). The obtained results indicate that the changes within the functional connectivity measures among DMN components can be detected independent of the method of choice, and the measures of connectivity differ among groups. Subsequent research would aim for detection of possible bio-markers that are present through several stages and finding a common framework where metrics obtained from different methods can be compared.