Uçaklarda kabin içi işyeri ekipmanlarının iş güvenliği açısından risk analizi ile incelenmesi
Make the fmea analysis in the laboratory, compare the fmea method and 5x5 matris method
  1. Tez No: 453628
  2. Yazar: ŞERİFE ÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER UTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
İş kazaları ve meslek hastalıkları çalışma yaşamının en önemli sorunlarından biridir. Güvenlik kültürünün yanı sıra, işletmelerde kullanılmak üzere seçilen risk değerlendirme yönteminin iş kazalarının engellenmesi konusunda literatürde son zamanlarında üzerinde ehemmiyetle durulan bir olaydır. Bu çalışmanın amacı, seçilen risk değerlendirme yönteminin çalışanların güvenliği üzerine etkisini ortaya koymaktır. Çalışmanın örneklemini havacılık sektöründeki bir uçak oluşturmaktadır. Uçakta yapılan 5x5 matris yöntemine göre riskler ve oluşturacağı tehlikeler belirtilerek bunların FMEA risk değerlendirme yöntemindeki karşılığı bulunmuş ve yorumlanmıştır. Elde edilen bu sonuçlar doğrultusunda, işyerinde sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamının oluşturulmasında, güvenlik kültürünün sağlanması ve geliştirilmesinin yanı sıra kullanılacak risk değerlendirme yönteminin de anahtar bir rol oynadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Work-related accident sand occupational diseasesis one of the most important challenges of working life. In addition to the safe culture of the chosen risk assessment method to be used in business is a concept strongly in recent years, the emphasis is on literature on the prevention of occupational accidents. The aim of this study was to determine the effect on the safety of the employees of the selected method of risk assessment. The sample of the study consists of a plane that performsanalyzes on the food industry. Risks and dangers created by the 5x5 matrix method in the plane indicating that made no provision in their FMEA risk assessment methods and interpreted. In line with the results obtained, the creation of a healthy and safe work environment in the work place, ensuring these curity and the development of culture as well as the risk assessment method to be used so appear to play a key role . Key words : Risk Evaluation, FMEA Risk Evaluation Method, 5x5 Matris Method