Alışveriş merkezlerinde dış cephe aydınlatma sistemlerinin performans açısından incelenmesi; Akasya ve Akbatı alışveriş merkezleri
Performance analysi̇s of outdoor lighting systems at Akasya and Akbatı shopping centers
  1. Tez No: 453629
  2. Yazar: NAZİF UZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BİLGE IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, genel tasarım süreci içerisinde, yapı tasarım kriterlerinden biri olarak cephe aydınlatma tasarımı konusunu araştırmak, irdelemek, veri toplamak ve bu konudaki temel kriterleri ortaya koymaktır. Çalışmanın ikinci ve üçüncü bölümlerinde aydınlatmanın tanımı, aydınlatmanın ışık kaynakları ve aydınlatma teknikleri belirlenmiş olup, dördüncü bölümde dış aydınlatma ve dış aydınlatma ile ilgili ulusal örnekler verilmiş beşinci bölümde aydınlatma armatür maliyet ve tipleri verilmiştir. Altıncı bölümde Akasya alışveriş merkezi ve Akbatı alışveriş merkezi dış cephe çalışmaları incelenmiş, yedinci bölümünde Akasya ve Akbatı alışveriş merkezlerinin anket yöntemi kullanılarak irdelenmesi yapılmıştır. Autocad çizim programı ve Dialüx aydınlatma hesap programı kullanılarak dış cephe aydınlatma hesapları yapılmıştır. Kullanıcı ve kullanıcı olmayan kişilerin beğenilerini saptamak amacı ile oluşturulan anket çalışmaları belirlenen alışveriş merkezlerini kullanan insanlara uygulanarak cephe aydınlatmasındaki beğeni kriterleri saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is toinvesti gate, analyze, gather data regarding the façade lighting design as one of the building design criteria in the general design processandtolay down the basic criteri are lated with this subject. In these condand third chapters, the definition of lighting is given and lighting source sand techniques are determined. In the fourth chapter, national examples of out door lighting are given and in chapter five, lighting fixture costsand types are mentioned. In chapter six, the exterior façades of Akasya and Akbatı shopping malls are analyzedand in chapter seven, there sults of the surveyre garding Akasya and Akbatı shopping malls are examined. Outdoor lighting calculations were made using the Autocad and Dialüx programs. Attempts have been made to lay down the criteria of appreciation of the facade lighting by designing a survey and applying it to both people who use the mentioned shopping malls and people who don't visit those malls.