Kahramanmaraş-Elbistan bölgesinde üretilen kelle peynirinin, teknik ve hijyenik özellikleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 45364
  2. Yazar: İBRAHİM ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURHAN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
6. ÖZET KAHRAMANMARAŞ-ELBİSTAN BÖLGESİNDE ÜRETİLEN KELLE PEYNİRİNİN BİLEŞİMİ, TEKNİK VE HİJYENİK ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Bu çalışmada Kahramanmaraş-Elbistan bölgesinde üretilen ve piyasaya sunulan Kelle Peynirinin, fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal özellikleri araştırılmıştır. Araştırma, Kahramanmaraş-Elbistan l bölgesini temsil edebilecek şekilde 15 ayrı noktadan alınan örneklerinde yürütülmüştür. Örneklerin değerlendirilmesinde mikrobiyolojik ve duyusal analizlere öncelik tanınmıştır. Araştırmada gerekli istatistiksel analizler için MİNİTAB paket programı uygulanmış, parametreler arası ilişki düzeyini belirlemek için de korelasyon katsayı hesaplan yapılmıştır. Ayrıca, duyusal analiz sonuçlarına Wilcoxen testi uygulanmıştır. Elde ı edilen sonuçlara göre:' Kelle peynir örneklerinin; 1.Renk ve görünüş bakımından puan değerleri 2.50 ile 4.50 arasında değişmiş ortalama 3.84'dür. örneklerin %6(Tı toplam 5 puan üzerinden 4*ten büyük değerler almıştır.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY ı A STUDY ON THE CONTENT, TECHNICAL AND HYGIENIC CHARACTERISTICS OF KELLE CHEESE PRODUCED İN KAHRAMANMARAŞ - ELBİSTAN This study was carried out on the Kelle cheese samples, consumed in the region of Kahramanmaraş-Elbistan, to determine physical, chemical, ı microbiological, and sensorial characteristics. 15 representative cheese samples were obtained from different retail markets of Kahramanmaraş- Elbistan to be analyzed. Statistical analysis was done with MINITAB packet \' program by using descriptive statistics. in sensorial evaluation, Wilcoxon test was used.ı The results obtained from the samples can be summarized as the follovving; 1-The scores of color and appearance of cheese samples were betvveen 2.50 and 4.50. 60% of samples took the score of 4 and higher based.on 5 point. Differences among samples was found significant statistically. 2-Scores of body and texture of the samples were between 5.83 and 6.50.40% of samples were below 6 of 7.,' 3-Scores of taste and flavor of samples were 5.50 as minimum, 6.66 as maximum, and 6.17 as average. it was found a significant differences |' between samples, statistically. 4-Amount of dry matter of cheese samples changed between 63.01 % and 75.80 %.