Priming çözeltisine pro-ca ilavesinin patlıcan tohumlarının stres sıcaklıklarında çimlenme ve çıkışı üzerine etkisi
Influence of prohexadione-calcium incorporated into priming solution on germination and emergence of eggplant seeds at stressful temperatures
  1. Tez No: 453653
  2. Yazar: AYFER ŞANLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUSRET ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada priming çözeltilerine ilave edilen Prohexadione-Calcium (Pro-Ca) dozlarının patlıcan tohumlarının yüksek sıcaklık ve düşük sıcaklıkta çimlenme ve fide çıkış performansları üzerine etkileri araştırılmıştır. Tohumlar 0, 50, 100 ve 150 mg.l-1 Pro-Ca içeren 3% KNO3, 2% KH2PO4, ve 10% PEG solüsyonları içerisinde, karanlıkta 25 °C'de 3 gün süreyle prime edildi. Priming işleminden sonra tohumlar saf su ile yıkanıp filtre kâğıdı üzerinde 25 ºC sıcaklıkta 24 saat kurutulduktan sonra 15 ºC ve 35 ºC'de çimlenme ve çıkış testlerine tabi tutulmuşlardır. Uygulama görmemiş kontrol tohumlarına göre, bitki büyüme düzenleyicilerinin gerek varlığında ve gerekse yokluğunda gerçekleştirilen priming uygulamaları genel olarak patlıcan tohumlarında 15 ºC'de çimlenme yüzdesi (FGP), ortalama çimlenme süresi (MGT), çimlenme hızı (G50), çimlenme indisi (GI), çıkış yüzdesi (FEP) ve ortalama çıkış süresinde (MET) önemli iyileşmeler sağlamıştır. Düşük sıcaklıkta (15 ºC) en yüksek çimlenme yüzdesi (% 98,67) KNO3 + 50 mg.l­1 Pro­Ca çözeltisinden ve en kısa ortalama çimlenme süresi (12,36 gün) KNO3 + 150 mg.l­1 Pro­Ca çözeltisinden elde edilmiştir. En yüksek çıkış yüzdesi (%91,33) PEG + 50 mg.l­1 Pro­Ca uygulamasından elde edilmiştir. Diğer taraftan uygulama görmemiş kontrol tohumlarında 15 ºC'de fide çıkışı yüzdesi %70,67 olarak gerçekleşmiştir. Yüksek sıcaklıkta (35 ºC) yürütülen çimlendirme testlerinde ise en yüksek çimlenme yüzdesi (%92,00) KNO3 + 50 mg.l-1 Pro-Ca uygulamasından elde edilirken, en kısa ortalama çimlenme süresi (3,84 gün) ile KNO3 + 50 mg.l­1 Pro­Ca çözeltisinden elde edilmiştir. En yüksek çıkış yüzdesi (%72,00) PEG + 50 mg.l­1 Pro­Ca uygulamasından elde edilmiştir ve kontrol tohumlarında ise 35 oC' de fide çıkış yüzdesi 45,33 olarak görülmüştür. Sonuçlar priming ortamına ilave edilecek Pro-Ca'un, patlıcan tohumlarının düşük ve yüksek sıcaklıktaki performanslarını arttırmada başarılı bir şekilde kullanılabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The effects of incorporating Prohexadione-Calcium (Pro-Ca) into the priming solutions on low and high temperature germination and emergence percentage performance of eggplant seeds were investigated. Seeds were primed in 3% KNO3, 2% KH2PO4, and 10% PEG solutions containing 0, 50, 100 and 150 mg.l-1 in darkness at 25 ºC for three days. After priming treatment, seeds were washed with distilled water and dried at 25 ºC temperature on filter paper for 24 h, then the seeds were subjected to germination and emergence tests at 15 °C and 35 °C. Priming eggplant seeds in the presence or absence of plant growth regulators in general improved final germination percentage (FGP), mean germination time (MGT), germination rate (G50) and germination index (GI), final emergence percentage (FEP), and mean emergence time (MET) compared to nonprimed seeds. Priming seeds in KNO3 solution containing 50 mg.l-1 Pro-Ca resulted in the highest germination percentage (98.67%), and the lowest mean germination time (12.36 days) was obtained from KNO3 solution containing 150 mg.l-1 Pro-Ca. The highest emergence percentage (91.33%) was obtained from the application of PEG + 50 mg.l-1 Pro-Ca treatment. Final emergence percentage was 70.67% in nonprimed seeds. For the germination test conducted at 35 °C, priming seeds in KNO3 solution containing 50 mg.l-1 Pro-Ca resulted in the highest germination percentage (92.00%). The results indicate that inclusion of Prohexadione-Calcium into the priming solutions can be used as an effective method to improve low and high temperature performance of eggplant seeds