Farklı enerji kaynağı yemlere niasin ve üre ilavesinin rumen sıvısı ile kan parametreleri ve rumende kimi besin maddelerinin yıkılımı üzerine etkileri
- Tez No: 45367
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DURAN BOLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada farklı enerji kaynağı yemlerin ve bu yemlere üre ve niasin ilavesinin yem tüketimine, rumen sıvısı pH değerine, uçucu yağ asitlerine konsantrasyonuna, NI|-N'una konsantrasyonuna, kan parametrelerine ve naylon kese yöntemiyle rumende yıkılmalarına olan etkileri araştırılmıştır. Araştırmada kullanılan farklı enerji kaynağı yemler kuru seker pancar posası ve tapioka grubu yemlerinden oluşturularak 2 deneme halinde yürütülmüştür. Çalışma 4x4 latin kare esas alınarak faktöriyel deneme desenine göre yürütülmüştür. Araştırmanın deneme kısmı 14'er günlük 8 dönem halinde 112 günde tamamlanmıştır. Bu amaçla rumen fistülü takılmış 4 bas Akkaraman erkek toklusu kullanılmıştır. Kuru seker pancar posası grubu (Deneme I) kontrol (Kont), kuru seker pancar posası (SPP), kuru seker pancar posası+niasin (ŞPP+Ni) ve kuru seker pancar posası+niasin+üre (SPP+Ni+ü)'den oluşan yemlerden oluşmaktadır. Tapioka grubu (Deneme II) ise kontrol (Kont), tapioka (Tap), tapioka + niasîn (Tap+Ni) ve tapioka+niasin+üre (Tap+Ni+ü)'den oluşan yemlerden oluşmaktadır. Kuru seker pancar posası ve tapioka rasyonlara % 50 oranında, üre % 2 oranında ve niasin ise her kg yeme 400 mg düzeyinde katılmıştır. Konsantre yemler hayvanlara ad-libitum olarak verilirken kaba yem olarak kullanılan saman hayvan basına günde 100 g verilmiştir. Kuru seker pancar posası grubunda Kont, SPP, ŞPP+Ni ve SPP+Ni+ü'li yemlerin günlük ortalama tüketimleri sırasıyla 1322.32, 1204.75, 1394.14 ve 1478.50 g bulunmuştur. Kontrol, SPP, SPP+Ni ve SPP+Ni+ü'li yemleri tüketen hayvanların rumen sıvısı ortalama pH değerleri sırasıyla 5.89, 6.48, 6.77 ve 6.50, asetik asit konsantrasyonları 6.68, 6.59, 6.54 ve 7.35 mmol/100 mi, propiyonik asit konsantrasyonları 2.82. 1.64, 1.91 ve 1.90 mmol/100 mi ve bütirik asit konsantrasyonları 1.73, 1.14, 1.09 ve 1.14 mmol/100 mi, rumen sıvısı NH-N'u ortalama konsantrasyonu 24.40, 41.27, 37.48 ve122 2.65 and 2.66 mmol/100 ml; butiric acid concentrations were 0.93, 1,29. 1.29 and 1.67 mmol/100 ml and ammonia-N concen trations were 29.98, 23.08, 22.10 and 24.85 mg/100 ml for Cont, Tap, Tap+Ni and Tap+Ni+U feeds respectively. The ef fects of feed groups on the pH of rumen liquid and concentra tions of asetic acid, propionic acid, ammonia-N was statisti cally insignificant (P>0.05). However, the effect of the feeds on the feed consumption and concentration of butiric acid was found statistical significant (P0.05) and significant for serum urea (P0.05).
Özet (Çeviri)
122 2.65 and 2.66 mmol/100 ml; butiric acid concentrations were 0.93, 1,29. 1.29 and 1.67 mmol/100 ml and ammonia-N concen trations were 29.98, 23.08, 22.10 and 24.85 mg/100 ml for Cont, Tap, Tap+Ni and Tap+Ni+U feeds respectively. The ef fects of feed groups on the pH of rumen liquid and concentra tions of asetic acid, propionic acid, ammonia-N was statisti cally insignificant (P>0.05). However, the effect of the feeds on the feed consumption and concentration of butiric acid was found statistical significant (P0.05) and significant for serum urea (P0.05). Howev er, the effect of the feeds on the feed consumption, pH of rumen liquid and concentrations of propionic acid, butyric acid,ammonia-N was found statistical significant (P0.05) and significant for serum glicose and urea (P0.05).