Farklı düzeylerde temiz ve atık su ile sulanan ayçiçeğı bitkisinde bazı ağır metallerin birikiminin belirlenmesi
Bioaccumulation of some heavy metals by two ornamental sunflower cultivars irrigated with untreated waste water at two levels
  1. Tez No: 453699
  2. Yazar: ARSALAN AZEEZ MARIF MARIF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR SÜRÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Sulama bitkisel üretimde yüksek verim ve kalite elde edilebilmesi için en önemli girdilerden bir tanesidir. Ancak sulamaya uygun suyun yeterli olmadığı durumlarda farklı derecelerde kirlenmiş atık sular da sulamada kullanılabilmektedir. Bu çalışmada Biyo birikim ve Translokasyon faktörü ile Zn, Mn, Fe, Co, Cr, ve Ni derecede kirletilmiş olan atık suyun ayçiçeği yetiştiriciliğinde kullanılması durumunda ortaya çıkan Zn, Mn, Fe, Co, Cr, ve Ni elementlerine ait biyo-akümülasyon ve translokasyon faktörleri kaliteli sulama suyu ile karşılaştırılmıştır. Araştırmada iki su kaynağı, iki sulama düzeyi (35%, 60%) ve iki farklı ayçiçeği çeşidi (Helianthus annus.L ve Helianthus giganteus) kullanılarak ayçiçekleri tam olum dönemine kadar saksılarda yetiştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Irrigation is one of the most important inputs to achieve high yield and quality in vegetable production. However, contaminated wastewater of different grades can also be used for irrigation when water suitable for irrigation is not sufficient. In this study, bioaccumulation and translocation factors of Zn, Mn, Fe, Co, Cr, and Ni elements were compared with quality irrigation water when the waste water different degrees contaminated with Zn, Mn, Fe, Co, Cr and Ni elements was used in sunflower cultivation. İn this research, sunflowers were grown in pots until full maturity using two water sources, two irrigation levels (35%, 60%) and two different sunflower types (Helianthus annus .L and Helianthus giganteus).