The effects of ethanol extract propolis absorbed with nanoparticles c60 fullerenes on astroglial reactivity and cytoskeleton state in primary rat astrocyte cell culture
Primer rat astrosit hücre kültüründe c60 fulleren nanopartikülleri tarafından absorbe edilen propolisin etanol ekstraktının astroglial reaktivite ve hücre iskeleti üzerindeki etkileri
- Tez No: 453705
- Danışmanlar: PROF. DR. VIKTOR NEDZVETSKYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Astrositler insan beyninde en bol bulunan hücre tipidir ve normal şartlarda beyinde homeostasis ve sinaptik olgunlaşmada önemli rol oynar. Ayrıca, astrositler beyin hasarına yanıt olarak reaktif glioz gibi patolojik değişikliklerle karşılık verir. Propolis, birçok farklı kültürde kullanılan doğal bir üründür ve sağlığa faydalı birçok biyolojik aktivitesi vardır. Propolisle yapılmış birçok çalışma propolisin kimyasal yapısında bulunan birçok bileşiği ortaya çıkarmıştır ve bu çalışmalar göstermiştir ki propolisin kimyasal içeriği iklim, bitki örtüsü, bal arısı türleri gibi etkenlere bağlı olarak değişmektedir. Bu çalışmada propolisin etanol ekstraktının astroglial reaktivite ve astroglial hücre iskeleti üzerindeki etkilerinin moleküler açıdan gözlemlenmesi amaçlanmıştır. Sonuç olarak, propolisin etanol ekstraktı astrosit aktivasyonunu arttırmıştır. GFAP, Nf-kB ve anjiostatin ekspresyonunun artması da bu aktivasyonun bir göstergesidir. Normal doku ve hücreleri doksorubisin tarafından indüklenen kimyasal hasara karşı korumanın bir yolu da propolisin etanol ekstraktını başka doğal antioksidanlarla kullanmak olabilir. Son dönemde propolisin etanol ekstraktının antikanser çalışmalarında olumlu sonuç veren bir ajan olarak kullanıldığı bilinmektedir
Özet (Çeviri)
Astrocytes are the most abundant cell-type of the human brain and play a variety of roles in brain homeostasis and synaptic maturation, under normal conditions. In addition, astrocytes undergo dramatic pathological changes in response to brain injury, such as reactive gliosis and glial scar formation. The implementation of new public healthcare models that stimulate the use of natural products from traditional medicine, as a so-called integrated medicine, refers to an approach that uses best of both conventional medicine and traditional medicine. Propolis is a widely used natural product by different ancient cultures and known to exhibit biological activities beneficial for health. A large number of studies conducted with propolis had identified that its chemical composition varies as a function of the climate, plant difference, and bee species and plays an important role on its therapeutic characteristics. The aim of the study is the molecular disclosure mechanisms of EEP effects on astroglial reactivity and cytoskeleton state in primary rat astrocyte cell culture. In Our study observed Ethanol Extract Propolis significantly induced astrocytes activation can lead to expression GFAP, Nf-kB, and angiostatin. One approach to protecting against Dox-induced chemical insult to normal tissues is a combined use of the EEP with antioxidants of a different nature. EEP has recently been recognized as a promising agent for use in anticancer therapy.