Farklı propolis ekstraktlarının lactobacillus SP gelişimi üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of different propolis extracts on the development of lactobacillus SP
- Tez No: 728537
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU İREM OMURTAG KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, farklı çözücülerde hazırlanmış propolis ekstraktlarının probiyotik L. plantarum gelişimi üzerine etkilerini inceleyip karşılaştırmak ve literatürde sınırlı sayıda bulunan, propolisin probiyotik bakteriler üzerine etkilerinin incelendiği çalışmalara katkı sağlamaktır. Gereç ve yöntem: T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından takviye edici gıda olarak kabul edilmiş propolis ekstraktları arasından su, etanol ve zeytinyağında hazırlanmış 3 farklı propolis ekstraktı seçilmiş ve probiyotik olarak kabul edilen L. plantarum gelişimi üzerine etkilerini incelemek için 96 kuyucuklu plakada mikrodilüsyön yöntemi uygulanmıştır. 24 saatlik inkübasyondan sonra ekstraktlar için MİK değerleri belirlenmiş ve 600 nm'de optik dansite (OD) değerleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate and compare the effects of different propolis extracts on the development of probiotic Lactobacillus plantarum and to contribute to the literature on the effects of propolis on L. plantarum. Material and Method: Water, ethanol, and olive oil extract of propolis were selected among the propolis extracts accepted as food supplements by the Republic of Turkey Ministry of Agriculture and Forestry. The microdilution method was applied in a 96-well plate to examine propolis extracts' effects on L. plantarum development. After 24 hours of incubation, MIC values of extracts were determined and OD values were measured at 600 nm.