Streptococus mutans ve Enterococcus faecalis üzerinde propolis ekstresi, karadut ekstresi, klorheksidin glukonat içeren üç farklı solüsyonun antimikrobiyal etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the antimicrobial effects of three different solutions containing propolis extract, black mulberry extract and chlorhexidine gluconate on Streptococus mutans and Enterococcus faecalis
- Tez No: 885243
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YAŞAR TEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tez çalımasında, propolis ekstresi, karadut ekstresi ve klorheksidin glukonat'ın Streptococcus mutans ve Enterococcus faecalis üzerindeki antimikrobiyal etkilerinin araştırılması amaçlanmaktadır. Bu amaçla propolis ve Morus nigra'nın ekstrakları etanol ve metanol yöntemi kullanılarak hazırlandı. CHG, metanolik Morus nigra ekstraktı ve iki farklı etanolik propolis (ticari propolis ve yerel Pervari propolisi) ekstraktı steril ve boş antibiyotik disklerine emdirilerek Streptococcus mutans ve Enterococcus faecalis üzerine antimikrobiyal etkileri disk diffuzyon yöntemiyle saptandı. Çalışma da özellikle CHG'nin hızlı ama sınırlı bir antimikrobiyal etki gösterdiği, Morus nigra'nın etkisiz olduğu ve propolis ekstraktlarının suşlara bağlı olarak değişen etkiler gösterdiği saptandı. Sonuç olarak, propolis ekstraklarının antimikrobiyal etkisinin propolis türüne bağlı olarak değiştiği, CHG 'nin güçlü antimikrobiyal etki gösterdiği ve M. nigra'nın antimikrobiyal etkisinin olmadığı görüldü. Doğal kaynaklardan elde edilen bileşenlerin mikroorganizmalara etkilerini daha ayrıntılı bir şekilde anlamak ve bu bulguların klinik uygulamalara nasıl yansıyabileceğini değerlendirmek, bakterilere karşı etkili ve güvenilir bir mücadele stratejisi geliştirmeyi hedeflemek açısından daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is aimed to investigate the antimicrobial effects of propolis extract, black mulberry extract and chlorhexidine gluconate on Streptococcus mutans and Enterococcus faecalis. For this purpose, extracts of propolis and Morus nigra were prepared using the ethanol and methanol method. Chlorobene, methanolic Morus nigra extract and two different ethanolic propolis (commercial propolis and local Pervari propolis) extracts were absorbed into blank papers and their antimicrobial effects on Streptococcus mutans and Enterococcus faecalis were determined by the disk diffusion method. In the study, it was determined that Chloroben showed a rapid but limited antimicrobial effect, Morus nigra was ineffective, and propolis extracts showed varying effects depending on the strains. As a result, it was seen that the antimicrobial effect of propolis extracts varied depending on the type of propolis, chloroben had a strong antimicrobial effect, and morus nigra had no antimicrobial effect. It was concluded that further studies are needed to understand the effects of ingredients obtained from natural sources on microorganisms in more detail and to evaluate how these findings can be reflected in clinical practices, and to aim to develop an effective and reliable fight strategy against bacteria.